Technika i motoryzacja

Jak działają czujniki dymu?

Opublikowano: 12 czerwca 2019 o 07:47   /   przez   /   komentarze (0)

Czujniki dymu to niewielkie urządzenia, które powstały po to, aby ratować przed ogniem ludzkie życie oraz dobytek. Ich skuteczność w alarmowaniu o zaistniałym zagrożeniu wynika z zastosowania specjalnego sygnału dźwiękowego lub optycznego. Tego rodzaju produkty montuje się przede wszystkim w domach, w których wykorzystuje się do ogrzewania pomieszczeń kotły olejowe, kotły węglowe, piece oraz kominki. Dużą popularnością wśród klientów cieszą się zwłaszcza Fibaro czujniki dymu, dostępne w ofercie wielu sklepów stacjonarnych i internetowych.

Prosta konstrukcja, a jednocześnie duża skuteczność

Na rynku są dostępne dwa rodzaje czujników dymu – jonizacyjne oraz optyczne. Te pierwsze składają się z dwóch komór, w których umieszczono materiał promieniotwórczy (np. izotop Ameryku). Jeden z czujników jest zlokalizowany w komorze zamkniętej, całkowicie wyizolowanej od niekorzystnych czynników zewnętrznych, drugi zaś w przestrzeni, w której dochodzi do wymiany powietrza.

Działanie tego urządzenia opiera się na badaniu wytworzenia przez zastosowany materiał radioaktywny konkretnej koncentracji jonów. Jony poruszają się między dwiema elektrodami znajdującymi się w komorze jonizacyjnej. W sytuacji, gdy w to miejsce przedostanie się dym, powstaje zakłócenie i włącza się alarm.

Czujniki optyczne są obecnie bardziej popularne, ponieważ nie zawierają materiału promieniotwórczego. Wyposażono je w emiter wytwarzający promieniowanie podczerwone, które następnie trafia do głównego odbiornika. Jeśli tylko pojawią się inne cząstki, wówczas pewna część promieniowania ulega absorpcji. Jej stopień jest uzależniony od barwy dymu lub wielkości jego cząsteczek. W chwili, gdy tylko układ elektroniczny zauważy różnicę pomiędzy promieniowaniem wyemitowanym a odebranym, uruchamiany jest alarm. Jeśli chodzi o popularne obecnie produkty marki Fibaro sklep internetowy jest miejscem, gdzie kupimy je najtaniej i najszybciej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dwa × 5 =