Polecamy

Jak odpowiednio dobrana dieta, może redukować powikłania związane z chorobą Hashimoto?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Choroba Hashimoto to zaburzenie autoimmunologiczne, które dotyczy tarczycy. Układ odpornościowy atakuje tarczycę, powodując w niej stan zapalny. Utrudnia to organizmowi produkcję hormonów tarczycy i kontrolę tempa metabolizmu.

Spotykamy się z wieloma różnymi zaleceniami dla osób z Hashimoto. Jednak nie ma jednej uniwersalnej diety, która działa dla wszystkich. Najlepszym sposobem na określenie, co jest dla Ciebie najlepsze, jest konsultacja z osobą z poradni dietetycznej, takiej jak https://optimadiet.pl/opieka-dietetyczna/dieta-hashimoto/, dzięki której otrzymasz wniikliwe zalecenia specjalnie dopasowane do Ciebie i  Twojego stanu zdrowia.

Podstawowe działania jakie mogą pomóc przy chorobie Hashimoto

Zacznij od wyeliminowania pokarmów, na które możesz być wrażliwa lub uczulona. Możesz mieć alergię pokarmową lub nietolerancję, która powoduje stan zapalny w Twoim organizmie. To może inicjować choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto lub choroba Gravesa, albo je pogorszyć, ponieważ są one wyzwalane przez odpowiedź immunologiczną.

W celu zarządzania objawami choroby Hashimoto, upewnij się, że masz odpowiedni plan diety, który zadba o najważniejsze przy tej chorobie witaminy i minerały w Twoim żywieniu. Do kluczowych składników mineralnych należy m.in. jod i selen.

Jod jest niezbędny do produkcji hormonu tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te regulują m.in. metabolizm, kontrolując, jak szybko nasze ciało wykorzystuje energię z żywności, którą spożywamy każdego dnia. Głównym źródłem jodu jest w naszej diecie sól kuchenna, ryby morskie oraz produkty mleczne. Trzeba też pamiętać, że nadmiar jodu jest szkodliwy i może nasilić stan zapalny. Nigdy nie suplementuj jodu na własną rękę. Zasięgnij porady lekarza lub dietetyka klinicznego.

Selen jest niezbędny podczas przemiany T4 do aktywnego T3. Jego odpowiednia ilość reguluje produkcję hormonu tarczycy, przez co może mieć wpływ na zapobieganie nadmiernemu niszczeniu tego organu. Selen znajdziemy w kaszy gryczanej, jajkach kurzych, łososiu i w orzechach brazylijskich.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze opony na zimę – krótki poradnik
Wybór opon na okres zimowy nie jest zadaniem łatwym, ponieważ na rynku znajdziemy mnóstwo modeli zróżnicowanych pod względem zarówno ceny, […]
Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi?
Jak prawidłowo zmierzyć i dobrać zamek do drzwi?
Jednym z najważniejszych elementów drzwi jest zamek, który skutecznie zabezpiecza dostęp do konkretnej przestrzeni (pokoju, mieszkania, domu jednorodzinnego itp.). Niekiedy […]
Przydatne urządzenia dla firm
Przydatne urządzenia dla firm
Ułatwianie życia pracownikom należy do obowiązków właścicieli oraz menedżerów w firmach. Bez znaczenia, czy jest to mały startup, czy duże […]
Ostatnie wpisy