Polecamy

Czym musi dysponować nowoczesny gabinet okulistyczny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Profesjonalne narzędzia do badania wzroku

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów dla człowieka. Żeby nie zawodził, należy o niego odpowiednio zadbać, odwiedzając co pewien czas gabinet okulistyczny i przeprowadzając badania oczu. Profesjonalne gabinety wyposażone są w nowoczesny sprzęt pozwalający na wykrywanie wszelkich wad wzroku.

Podstawowym narzędziem stosowanym w okulistyce jest refraktometr komputerowy. Urządzenie to służy do diagnostyki dzieci i dorosłych. Pomaga również w doborze odpowiednich szkieł korekcyjnych.

W dobrych gabinetach okulistycznych znaleźć można również perymetr, czyli sprzęt przeznaczony do badania pola widzenia. Urządzenie to pozwala na wczesne diagnozowanie jaskry i jej monitorowanie. Badanie perymetrem zaleca się m.in. osobom cierpiącym na przewlekłe bóle głowy.

Inny sprzęt dostępny w dobrych gabinetach

W nowoczesnych gabinetach okulistycznych często wykorzystywany jest również pupilometr analogowy, który pozwala na  wygodne mierzenie odległości pomiędzy źrenicami pacjenta. Badanie to pozwala na dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Coraz więcej okulistów w swej pracy korzysta także z ultrasonografów okulistycznych. USG oka to nieinwazyjne badanie, które pozwala na zdiagnozowanie wielu zmian anatomicznych oraz chorób oczu. Do skanowania siatkówki oka stosuje się natomiast nowoczesne tomografy komputerowe.

Okuliści pracujący w nowoczesnych gabinetach mają do dyspozycji również tonometry bezdotykowe. Tego rodzaju urządzenia umożliwiają bezbolesne mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na szybkie diagnozowanie zaćmy pozwala z kolei biometr optyczny. Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia dostępne są w prywatnych gabinetach okulistycznych, które są zdecydowanie lepiej wyposażone od gabinetów finansowanych z publicznych pieniędzy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W jaki sposób należy reagować w razie wycieku z systemu chłodniczego?
W jaki sposób należy reagować w razie wycieku z systemu chłodniczego?
Układ chłodniczy zamontowany w samochodzie narażony jest na różnego rodzaju wycieki. Mogą one pochodzić zarówno z chłodnicy, jak i przewodów, […]
Dlaczego warto adoptować?
Dlaczego warto adoptować?
Wiele osób chcących sprowadzić do domu czworonoga zastanawia się nad sprowadzeniem zwierzęcia ze schroniska. Istnieje szereg powodów, dla których jest […]
Ciekawe pomysły na prezent dla miłośnika gór
Często mamy kłopot z wybraniem podarków na różne okazje i korzystamy z wielu poradników, aby móc trafić w gust obdarowywanej […]
Ostatnie wpisy