Zdrowie i medycyna

Czym musi dysponować nowoczesny gabinet okulistyczny?

Opublikowano: 30 kwietnia 2019 o 12:56   /   przez   /   komentarze (0)

Profesjonalne narzędzia do badania wzroku

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów dla człowieka. Żeby nie zawodził, należy o niego odpowiednio zadbać, odwiedzając co pewien czas gabinet okulistyczny i przeprowadzając badania oczu. Profesjonalne gabinety wyposażone są w nowoczesny sprzęt pozwalający na wykrywanie wszelkich wad wzroku.

Podstawowym narzędziem stosowanym w okulistyce jest refraktometr komputerowy. Urządzenie to służy do diagnostyki dzieci i dorosłych. Pomaga również w doborze odpowiednich szkieł korekcyjnych.

W dobrych gabinetach okulistycznych znaleźć można również perymetr, czyli sprzęt przeznaczony do badania pola widzenia. Urządzenie to pozwala na wczesne diagnozowanie jaskry i jej monitorowanie. Badanie perymetrem zaleca się m.in. osobom cierpiącym na przewlekłe bóle głowy.

Inny sprzęt dostępny w dobrych gabinetach

W nowoczesnych gabinetach okulistycznych często wykorzystywany jest również pupilometr analogowy, który pozwala na  wygodne mierzenie odległości pomiędzy źrenicami pacjenta. Badanie to pozwala na dobór odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Coraz więcej okulistów w swej pracy korzysta także z ultrasonografów okulistycznych. USG oka to nieinwazyjne badanie, które pozwala na zdiagnozowanie wielu zmian anatomicznych oraz chorób oczu. Do skanowania siatkówki oka stosuje się natomiast nowoczesne tomografy komputerowe.

Okuliści pracujący w nowoczesnych gabinetach mają do dyspozycji również tonometry bezdotykowe. Tego rodzaju urządzenia umożliwiają bezbolesne mierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego. Na szybkie diagnozowanie zaćmy pozwala z kolei biometr optyczny. Zazwyczaj tego rodzaju urządzenia dostępne są w prywatnych gabinetach okulistycznych, które są zdecydowanie lepiej wyposażone od gabinetów finansowanych z publicznych pieniędzy.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

czternaście − dwa =