Zdrowie i medycyna

Zerwane więzadła w kolanie – objawy i leczenie

Opublikowano: 12 lipca 2019 o 11:54   /   przez   /   komentarze (0)

Jedną z powszechnych kontuzji jest zerwanie więzadeł w stawie kolanowym, czyli elementów odpowiadających za ograniczenie kierunku ruchu i jego zakresu. Przyczyna to najczęściej uraz spowodowany nadmierną aktywnością ruchową, podczas której nasze kolana po prostu nie wytrzymują zbyt dużych obciążeń. Tego typu kontuzja wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich zabiegów usztywniających, a w dalszej kolejności – wizyty w szpitalu i rehabilitacji. Jeśli znaleźliśmy się w takiej sytuacji i chcemy wykonać usg kolan w Lublinie zrobimy to najszybciej.

Należy postępować odpowiedzialnie

Uszkodzenie więzadła kolanowego wymaga natychmiastowej reakcji, tak aby skutecznie zmniejszyć objawy stanu zapalnego. Wykorzystuje się w tym celu tzw. metodę RICE, polegającą na: unieruchomieniu kolana, schłodzeniu stawu za pomocą np. lodu, zastosowaniu odpowiedniego ucisku, a na końcu delikatnym uniesieniu nogi. Kolejnym etapem jest wizyta u specjalisty w celu postawienia konkretnej diagnozy i precyzyjnego określenia obszaru uszkodzenia. Niezbędny będzie z pewnością rezonans magnetyczny albo USG, ewentualnie artrometria.

Niekiedy trzeba dodatkowo przeprowadzić tzw. artroskopię diagnostyczną, polegającą na wprowadzeniu w staw kolanowy specjalnego układu, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie obrazu z samego wnętrza. Jeśli kontuzja okaże się poważna, wówczas pacjent otrzyma skierowanie na leczenie operacyjne, po którym będzie musiał przejść rehabilitację. Obejmuje ona zazwyczaj zestaw specjalnych ćwiczeń zwiększających siłę mięśniową i zakres ruchomości. Jeśli zależy nam, aby odbywała się taka rehabilitacja w domu pacjenta Lublin jest miastem, w którym bez większego problemu znajdziemy wykwalifikowanego specjalistę.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dwa − jeden =