Polecamy

Niedoczynność tarczycy – Czy to wyrok śmierci? W żadnym wypadku!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Niedoczynność tarczycy – to może brzmieć groźnie, ale w rzeczywistości jest to bardzo częste schorzenie. Niedoczynność tarczycy to niedoczynność gruczołu tarczowego, co oznacza, że nie produkuje on wystarczającej ilości hormonów regulujących metabolizm organizmu. Można żyć normalnie stosując odpowiednie leczenie.

Objawy

Jeśli chodzi o niedoczynność tarczycy objawami psychicznymi mogą być depresja i rozproszenie. Kiedy tarczyca nie pracuje prawidłowo, może to wpływać na Twój nastrój i sprawiać, że czujesz się przygnębiona lub przygnębiony. Możesz mieć również problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, czuć się cały czas zmęczona i mieć trudności z utratą wagi, nawet jeśli jesz mniej niż zwykle. Inne objawy fizyczne to przyrost masy ciała, osłabienie mięśni i ból stawów. Objawy te mogą powodować uczucie zmęczenia przez cały czas, zwłaszcza rano.

Przyczyny

Istnieje wiele przyczyn niedoczynności tarczycy. Najczęstszą przyczyną jest choroba Hashimoto, zaburzenie autoimmunologiczne, w którym układ odpornościowy atakuje komórki Twojego własnego organizmu. Inne przyczyny niedoczynności tarczycy obejmują radioterapię na szyję, operację na szyi lub obszarze klatki piersiowej, a także przyjmowanie leków, które hamują produkcję hormonów tarczycy (takich jak lit).

Choroba Hashimoto jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy u dorosłych, przy czym szacuje się, że od 5% do 10% osób z zaburzeniami autoimmunologicznymi ma niedoczynność tarczycy spowodowaną chorobą Hashimoto.

Leczenie

Leczenie na niedoczynność tarczycy różni się w zależności od przyczyny Twojego stanu. Jeśli masz chorobę Hashimoto, leczenie zazwyczaj obejmuje przyjmowanie lewotyroksyny (T4), najczęstszego rodzaju leku stosowanego w leczeniu niedoczynności tarczycy. Dawka jest dostosowana do badań krwi, które mierzą poziom hormonów tarczycy w Twoim organizmie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najmodniejsze torebki tej jesieni
Najmodniejsze torebki tej jesieni
Wszystko o torebkach Niedawno nastała jesień, kojarząca się z kolorowymi ulicami, wieczorami spędzonymi w domu, gdy za oknem pada deszcz, […]
Doradztwo biznesowe – co warto o tym wiedzieć?
Doradztwo biznesowe – co warto o tym wiedzieć?
Doradztwo biznesowe to rodzaj profesjonalnych usług, które pomagają organizacjom poprawić ich wyniki. Usługi oferowane przez konsultantów obejmują planowanie strategiczne, analizę […]
Czy ekogroszek jest bardziej ekologicznym paliwem?
Czy ekogroszek jest bardziej ekologicznym paliwem?
Ekogroszek współcześnie zyskuje coraz większą popularność. Jest preferowaną alternatywą dla paliw kopalnych, ponieważ jest paliwem odnawialnym i ma znacznie niższy […]
Ostatnie wpisy