Polecamy

Higrostat kanałowy – co to jest i jaką funkcję pełni?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Higrostat kanałowy to urządzenie, które mierzy wilgotność względną powietrza. W tym celu wykorzystuje czujnik, który wykrywa zmiany oporu elektrycznego powietrza. Niski opór wskazuje na wysoką wilgotność, natomiast wysoki opór na niską wilgotność.

Jak działa?

Suche powietrze ma wyższy opór, który powoduje, że prąd łatwiej przez nie przepływa. Z drugiej strony, gdy w powietrzu znajduje się para wodna, jej obecność zmniejsza jego opór i utrudnia przepływ prądu przez nie.

Zasada ta pozwala higrostatowi kanałowemu mierzyć poziom wilgotności względnej poprzez pomiar ilości przepływającego przez niego prądu, gdy jest wystawiony na działanie różnych wilgotności.

Gdzie się stosuje?

Higrostat może być również nazywany czujnikiem RH lub higrometrem elektrycznym (EH). Może być stosowany w domach i biurach, a także w warunkach przemysłowych, takich jak magazyny, gdzie istnieje potrzeba kontrolowania warunków klimatycznych.

Higrostaty kanałowe są zazwyczaj używane w systemach grzewczych i chłodzących, ale można je również znaleźć w nawilżaczach i osuszaczach. Są one dostępne zarówno w wersji ręcznej jak i automatycznej, z różnymi typami zainstalowanymi na każdym końcu spektrum.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Rolety dzień i noc – ogólna charakterystyka tego typu osłon
Rolety dzień i noc – ogólna charakterystyka tego typu osłon
Rolety dzień i noc są rodzajem osłony, która ma na celu zapewnienie prywatności w ciągu dnia, ale także wpuszczenie światła, […]
Między pracą a domem – jak spożywać odpowiednie posiłki o regularnej porze?
Regularne spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków jest jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia. Dotyczy to nie tylko tych, którzy chcą […]
Krzesła czy hokery – co jest lepsze?
Hokery kojarzyły się kiedyś przede wszystkim z lokalami gastronomicznymi, lecz obecnie coraz częściej wykorzystuje się je w mieszkaniach i domach. […]
Ostatnie wpisy