Technika i motoryzacja

Jak działa płatność przez telefon?

Opublikowano: 7 sierpnia 2017 o 11:52   /   przez   /   komentarze (1)

Płatność telefonem jest coraz bardziej popularna. Wiele osób zaczyna ją często stosować, przede wszystkim ze względu na bardzo dużą wygodę – wszyscy obecnie nie rozstają się z telefonem, nawet wychodząc do pobliskiego sklepu. Płatność telefonem pozwala na nienoszenie portfela z gotówką czy nawet zabierania ze sobą karty płatniczej.

Banki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom oraz wymaganiom swoich klientów coraz częściej umożliwiają płatność za pośrednictwem telefonu. Aby zrealizować płatność w ten sposób należy mieć zainstalowaną na telefonie aplikację mobilną swojego banku (zazwyczaj jest ona dostępna w sklepie w którym można zakupić wszelkie aplikacje). Najpopularniejszym sposobem płatności przez telefon jest tak zwany BLIK – płatność polega na wpisaniu na terminalu płatniczym krótkiego, sześciocyfrowego kodu, który jest generowany przez aplikacje. Dzięki temu pieniądze są pobierane automatyczne z przypisanej do aplikacji karty płatniczej. Wśród płatności kartą istnieje jeszcze wiele podobnych aplikacji, które umożliwiają płatności – na przykład Android Pay do którego można podłączyć wszystkie swoje karty bankowe – dzięki temu telefon staje się swoistym „elektronicznym portfelem”, umożliwiającym dokonanie nowoczesnych transakcji za pośrednictwem telefonu komórkowego.

Popularna jest także płatność zbliżeniowa smartphonem – taka funkcja jest dostępna w wielu najbardziej popularnych polskich bankach. Aby zapłacić za zakupy bądź usługi w ten sposób należy posiadać telefon wyposażony w antenę NFC oraz aktywować w ustawieniach odpowiednią technologię. W tej kwestii wymagana jest nowa karta SIM z funkcją NFC bądź zainstalowanie odpowiedniej aplikacji bankowej.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

8 − sześć =

  • 12 grudnia 2017 o 13:29 Jagna

    Dla mnie płacenie telefonem to już przesada.. 🙂 potem zgubisz i klops, dostępy do wszystkiego w telefonie zostają utracone, a złodziej może to wykorzystać 🙂

    Odpowiedz