Ogród i dom

Zasady ogrzewania domu ekogroszkiem

Opublikowano: 3 grudnia 2020 o 13:15   /   przez   /   komentarze (0)

Wykorzystywanie materiału opałowego w postaci ekogroszku to wyjątkowo wydajna metoda ogrzewania pomieszczeń w domu jednorodzinnym. Paliwo to charakteryzuje się bowiem w pełni satysfakcjonującą kalorycznością (24-28 MJ/kg), a dodatkowo jest bardzo ekologiczne i stosunkowo tanie (750-900 zł za tonę). Oczywiście najpierw trzeba się koniecznie zapoznać z podstawowymi zasadami dotyczącymi jego właściwej eksploatacji. W przeciwnym razie zakup może się okazać zupełnie nieopłacalną inwestycją.

Porządny piec to absolutna podstawa

Ekogroszek występuje w formie drobnych ziaren węgla kamiennego, które na etapie produkcji zostały oczyszczone. Dzięki temu zawiera minimum popiołu i emituje do atmosfery jedynie nieznaczną ilość szkodliwych związków. Po jego zakupie należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie przechowywanie – najlepiej w odrębnym, suchym pomieszczeniu gospodarczym (ewentualnie piwnicy bądź kotłowni). Wynika to z faktu, że na zewnątrz będzie narażony na nadmierne zawilgocenie, co z pewnością doprowadzi do znacznego obniżenia jego wydajności cieplnej.

Druga kluczowa zasada to spalanie ekogroszku wyłącznie w nowoczesnym kotle retortowym wyposażonym w obrotowy palnik oraz specjalny podajnik materiału. Ze względu na automatyczny mechanizm pozwala on na utrzymanie optymalnej równomierności i ciągłości dostarczania paliwa, a to z kolei zapewnia pożądany komfort termiczny. Co istotne, tego rodzaju piec jest łatwy w obsłudze i wymaga czyszczenia zaledwie co kilka dni. Trzeba jednak pamiętać o ustawieniu właściwej mocy wentylatora.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

9 + 5 =