Przedsiębiorczość i gospodarka

Z jakich elementów składa się linia produkcyjna?

Opublikowano: 11 kwietnia 2021 o 14:00   /   przez   /   komentarze (0)

Większość towarów, które nabywamy na co dzień, wyprodukowana jest dużych w zakładach produkcyjnych. Ich produkcja odbywa się przy użyciu linii produkcyjnych, co pozwala na znaczną poprawę efektywności w porównaniu do produkcji rzemieślniczej, a co za tym idzie, cena jednostkowa sprzedawanego towaru jest odpowiednio niższa. Ten sposób zarządzania produkcją ma wiele zalet, a przede wszystkim umożliwia wprowadzenie na rynek produktów w dużej ilości i atrakcyjnej cenie, nic więc dziwnego, że jest to rozwiązanie szeroko stosowane w fabrykach, niezależnie od branży. Czym jest więc linia produkcyjna i z jakich elementów się składa?

Definicja linii produkcyjnej

W ogólnym ujęciu, linia produkcyjna to zespół stanowisk pracy, najczęściej zautomatyzowanych i połączonych przenośnikami transportowymi, rozmieszczonymi na hali produkcyjnej w odpowiedniej kolejności operacji technologicznych. Pozwala ona na produkcję rozmaitych towarów i jest projektowana oraz dostosowywana indywidualnie do potrzeb danego zakładu, tak, aby maksymalnie zwiększyć wydajność produkcji, zapewnić odpowiednią jakość uzyskiwanych dóbr i bezpieczeństwo pracowników. Pierwszą linię montażową w swojej fabryce wprowadził Henry Ford na początku XX. wieku. Samochody zaczęto wówczas produkować szybciej i większej ilości, a ich cena stała się niższa.

Poszczególne elementy linii produkcyjnej i jej cechy

Wytwórca towaru już na etapie planowania produkcji w fabryce kontaktuje się z potencjalnym dostawcą linii. Producent linii produkcyjnych jest w stanie optymalnie zaprojektować, wytworzyć i dostarczyć linię technologiczną, mając na uwadze niuanse specyficzne dla danego procesu. W skład linii produkcyjnej mogą wchodzić: ładowarki, separatory, przenośniki, podajniki, zbiorniki – zależnie od rodzaju produkcji, jaka się tam odbywa – jak również przyrządy pomiarowe, pozwalające na inspekcje i utrzymanie jakości produktu, elementy osłonowe i wskaźniki, zapewniające ergonomię i bezpieczeństwo pracowników. Powierzenie tego zadania odpowiedniemu dostawcy ma znaczący wpływ na nieprzerwaną i wydajną pracę fabryki.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

trzy × trzy =