Przydomowa oczyszczalnia ścieków to znakomity wybór w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci kanalizacyjnej. Jest to również dobra opcja dla osób ceniących sobie ekologiczne rozwiązania. Podstawowe zalety takiej konstrukcji to przede wszystkim wyjątkowo niskie koszty eksploatacji oraz bardzo łatwa obsługa, ograniczająca się do okazjonalnego oczyszczania z osadu i wsypywania preparatów biobójczych. Wysokiej klasy oczyszczalnie biologiczne posiada w swojej ofercie ten specjalistyczny sklep online: https://www.sklep-instalgrunt.pl/5-oczyszczalnie-biologiczne.
Przy wyborze oczyszczalni w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę na technologię. Wyróżniamy bowiem zbiorniki beztlenowe (inaczej drenażowe), tlenowe (z osadem czynnym) oraz hydrofitowe (wyposażone w filtr gruntowy). Te pierwsze są najpopularniejsze, a ich działanie opiera się na procesie fermentacji ścieków. Konieczne jest tutaj stosowanie specjalnych biopreparatów, które mają za zadanie skutecznie udrażniać drenaż i powodować rozkład szkodliwych substancji. Z kolei zbiorniki tlenowe pracują najczęściej na zasadzie swobodnego przepływu nieczystości przez poszczególne komory. Oczyszczanie odbywa się wskutek napowietrzania i zachodzi w strefie zwanej bioreaktorem. Konstrukcje hydrofitowe są natomiast najrzadziej spotykane z powodu zbyt dużych gabarytów i stosunkowo wysokich kosztów montażu.
Kolejnym istotnym parametrem przy wyborze oczyszczalni jest liczba osób zamieszkujących budynek. Zależy od tego bowiem pojemność zbiornika. Jeśli np. mamy do czynienia z rodziną czteroosobową, która wytwarza średnio 1800 l w ciągu trzech dób, wówczas optymalnym wyborem będzie konstrukcja dwukomorowa z osadnikiem gnilnym, mająca co najmniej 2 m3. Bez problemu kupimy ją w tym sklepie: https://www.sklep-instalgrunt.pl/13_eko-roto.