Lifestyle

Dewocjonalia na Boże Narodzenie – co warto podarować komuś w prezencie?

Opublikowano: 20 grudnia 2020 o 07:14   /   przez   /   komentarze (0)

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, zwłaszcza dla chrześcijan. Wszak wspominamy wtedy przyjście na Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Aby uczcić to wydarzenie, świętujemy czyli spotykamy się, wspólnie jemy czy wręczamy sobie prezenty. Co warto podarować na święta, aby podkreślić ich religijny charakter?

Dewocjonalia – pomysł na prezent

Dewocjonalia to najogólniej rzecz biorąc przedmioty służące do odprawiania kultu czyli modlitwy. Wśród nich znajdziemy różańce, obrazy i figurki przedstawiające świętych, krzyże na ścianę i do noszenia w postaci wisiorka. Święta Bożego Narodzenia mają głęboką religijną treść, którą można przypomnieć właśnie z pomocą dewocjonaliów. Przykładem mogą być artystyczne przedstawienia sceny Bożego Narodzenia w postaci obrazków czy tradycyjnych szopek.

Ikona

Jeśli chcemy obdarować kogoś czymś bardziej wyjątkowym, łączącym w sobie piękno estetyczne z transcendencją, warto zastanowić się nad ikoną. Ikona czyli wywodzące się ze wschodniego  chrześcijaństwa przedstawienie Chrystusa, Matki Bożej czy świętych, cieszy się w naszym kręgu kulturowym coraz większym zainteresowaniem. Być może jest to związane z tęsknotą za pewnym mistycyzmem, który przejawia często ten niewielkich rozmiarów obrazek z charakterystycznym złotym tłem. Idealnie, jeśli uda nam się znaleźć ikonę przedstawiająca patrona osoby, którą chcemy obdarować.

Biblia lub modlitewnik

Każdy chrześcijanin na ogół ma w swoim domu Biblię, ale to nie znaczy, że nie jest to pomysł na prezent. Z pomocą przychodzą wydawnictwa oferując specjalne edycje tej najważniejszej dla chrześcijan księgi. Można wybrać Pismo Święte ilustrowane zdjęciami z Ziemi Świętej, wzbogacone o reprodukcje malarskie przedstawiające sceny biblijne czy też specjalne edycję dla dzieci lub młodzieży. W wersjach prezentowych wydawane są także modlitewniki czy psałterze.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

10 + 15 =