Technika i motoryzacja

Podstawowe części, składające się na budowę klimatyzatora

Opublikowano: 10 maja 2022 o 12:15   /   przez   /   komentarze (0)

Klimatyzator to urządzenie mechaniczne, które zamienia ciepło z pomieszczenia lub budynku na chłodne powietrze. Jego działanie polega na schładzaniu powietrza w pomieszczeniu i usuwaniu wilgoci, dzięki czemu użytkownik czuje się chłodniej. Klimatyzatory składają się z kilku części. Należą do nich:

Wężownica skraplacza 

Wężownica skraplacza jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepła z wnętrza klimatyzatora na zewnątrz. Znajduje się ona z tyłu lub z boku urządzenia AC i jest połączona ze sprężarką miedzianymi rurkami.

Sprężarka 

W tej części następuje sprężanie gazu chłodniczego (freonu) w szczelnej komorze, co powoduje jego nagrzewanie i rozprężanie. Po rozprężeniu freon przechodzi przez zestaw wężownic, które powodują jego ochłodzenie i ponowne przejście w stan ciekły. Ta zmiana stanu powoduje uwalnianie ciepła do powietrza wewnątrz domu. Z parametrami i właściwościami takiej sprężarki, można też się zapoznać za pośrednictwem poniższej witryny https://climapartner.pl/28449-SPRZEGLO-ES069.html.

Silnik wentylatora

Silnik wentylatora przepycha powietrze przez wężownice chłodzące, aby rozprowadzić schłodzone powietrze w całym domu.

Przewody czynnika chłodniczego

Czynniki chłodnicze to gazy, które zapewniają chłodne powietrze, gdy odparowują z postaci ciekłej do gazowej. W klimatyzatorach jako czynnika chłodniczego używa się gazu R-22, który jest powszechnie nazywany freonem. Freon przepływa przez małe przewody, które łączą wszystkie te części w jeden system tworzący urządzenie klimatyzacyjne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

16 − 7 =