Budowa

Kto może wyznaczyć granice naszej działki?

Opublikowano: 1 października 2021 o 12:58   /   przez   /   komentarze (0)

Po zakupieniu działki czasami występuje problem z dokładnym wyznaczeniem jej granic. Często jest to przedmiot sporu z sąsiadami, którzy również pragną uzyskać korzyści z zajmowanego terenu. Problemem w takich sytuacji bywa dokładne umiejscowienie płotu. Jak ustalić teren działki i kto dokładnie może w tym pomóc? 

Kto może wyznaczyć granice? 

W przypadku spornych sytuacji najlepiej zgłosić się do geodety. Jego zadaniem jest umieszczanie znaków granicznych, które dokładnie określają powierzchnię działek. Firmy w rodzaju http://geosurv.pl/service/ustalenie-granic/ pomagają również w wyznaczeniu granic w razie zniszczenia terenu lub przy przesunięciu znaków. Obowiązek ich utrzymania spoczywa na starostwie, gdzie przechowuje się również niezbędne dokumentacje terenowe. W razie ewentualnych sporów i pytań warto udać się tam po poradę. 

Kiedy dokładnie ustalić teren działki? 

Przesunięcie znaków granicznych może być spowodowane wieloma czynnikami np. skutkami klęsk żywiołowych. Należy w takim przypadku jak najszybciej zgłosić się do starostwa. Opóźnienie ponownego wyznaczania granic może mieć wtedy konsekwencje, na których może skorzystać sąsiad. Właściciele działek mają obowiązek wpuszczenia geodetów na swój teren, a określają to przepisy prawne.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

6 + 8 =