Wypoczynek i hobby

Boks wczoraj i dziś

Opublikowano: 16 marca 2020 o 14:10   /   przez   /   komentarze (0)

Boks towarzyszył ludzkości od czasów starożytnej Grecji, kiedy to był jedną z dyscyplin olimpijskich. Przez bardzo długi czas brakowało skodyfikowanych zasad tego sportu, które zmieniały się wraz z biegiem lat. Dopiero w połowie XVIII wieku reguły przybrały bardziej zorganizowaną postać. Oczywiście trudno porównać ze sobą boks profesjonalny oraz amatorski, ale od czasów Sonny’ego Listona oraz Muhammada Ali’ego sporo zmieniło się w kontekście podejścia do zdrowia zawodników. Poza ograniczeniem liczby rund w profesjonalnym boksie do dwunastu, ogromne zmiany pojawiły się w segmencie sprzętowym.

Bezpieczeństwo zawodników, a sprzęt bokserski

Rękawice bokserskie pojawiły się dopiero pod koniec XIX w, a ich prosta konstrukcja nie pozwalała na amortyzację siły ciosów w takim stopniu, jak czynią to rękawice dostępne obecnie. Dla przykładu, rękawice bokserskie Masters wypełnione są wielowarstwową gąbką żelową, która chroni przeciwnika przed pełną siłą ciosów. Często spotykanym rozwiązaniem są także specjalne poduszki (wypełnienie od wewnętrznej strony rękawicy), które chronią przedramię oraz dłoń boksera.

Postęp technologiczny dotyczy jednak nie tylko uderzanych sportów walki. Także w zapasach oraz MMA pojawiła się odzież typu Rashguard. Koszulki tego typu wykonane są z mieszanki poliestru oraz elastanu. Ich celem jest jak najlepsze odprowadzanie wilgoci podczas treningu. Bezszwowa konstrukcja oraz dodatkowa kompresja poprawia komfort użytkowania. Dodatkowym zadaniem rashguardów jest utrzymanie uczucia “suchej skóry” u ćwiczącego i zapobieganie wszelkiego rodzaju otarciom, jakie mogą powstać podczas treningu na macie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

1 + trzynaście =