Budowa

Precyzyjne kształtowanie elementów metalowych

Opublikowano: 25 grudnia 2020 o 13:45   /   przez   /   komentarze (0)

Metalowe elementy wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu, na przykład przy produkcji maszyn i urządzeń, ale także do budowy domów, czy bloków. Ponieważ klienci wymagają dużej precyzji wykonania i wysokiej jakości wykończenia, do ich wytworzenia stosuje się specjalistyczne maszyny numeryczne, nazywane w skrócie CNC.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dziedzinę przemysłu bez komputerów. Z powodzeniem używa się ich także do sterowania takimi maszynami jak wycinarki laserowe, tokarki, czy prasy. Na początku, w specjalistycznym programie, tworzy się projekt części. Następnie programuje się maszynę, która w kolejnym etapie rozpoczyna wycinanie w metalu lub inne jego kształtowanie.

Cięcie

Jedno z najczęstszych i najchętniej stosowanych rozwiązań to cięcie za pomocą laserów, które są niezwykle precyzyjne. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystują one światło koherentne. Dzięki temu skupia się ono w niewielkim obszarze. Technologia pozwala na wytwarzanie bardzo skomplikowanych kształtów. Zaletą tych innowacyjnych rozwiązań jest także szybkość produkcji. Urządzenia te w krótkim czasie są w stanie wykonać wiele części o wysokiej powtarzalności i świetnej jakości.

Gięcie

To inny sposób otrzymywania elementów metalowych. Głównie stosowany do wyginania i zwijania tego materiału. Proces może przebiegać na zimno za pomocą specjalistycznych walców i pras lub na gorąco. Ten drugi sposób sprawdza się w przypadku grubszego surowca pierwotnego. Obie techniki, podobnie jak wycinarki laserowe, używają komputerów CNC.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

pięć + 14 =