Lifestyle

Odzież przydatna podczas treningu w niskich temperaturach

Opublikowano: 10 maja 2019 o 12:31   /   przez   /   komentarze (0)

Strój do treningów powinien być dostosowany do warunków pogodowych, zwłaszcza gdy uprawiamy bieganie, czyli sport typowo outdoorowy. Dotyczy to w szczególności miesiąców zimowych, kiedy temperatura spada często poniżej -5 stopni Celsjusza i nasze ciało jest narażone na wychłodzenie. Ubrania muszą wówczas zapewniać wysoki komfort termiczny, a jednocześnie wygodę na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy o tym, że koszulka do biegania to element bazowy, bo oprócz tego trzeba mieć na sobie jeszcze inne elementy garderoby.

Postaw na odpowiedni materiał

Podstawową zasadą dotyczącą biegania w niskich temperaturach jest zakładanie takiego stroju, w którym nie będzie nam ani za ciepło, ani za zimno (do rzeczywistej temp. dodajmy zawsze około 10 stopni). Najlepszym rozwiązaniem jest ubiór warstwowy, zestawiony z elementów wykonanych z tkanin syntetycznych, charakteryzujących się sporą przewiewnością i doskonale odprowadzających wilgoć. W pierwszej kolejności zadbajmy o bieliznę – w tej roli dobrze sprawdza się bielizna termoaktywna bezszwowa, bo jest dobrze dopasowana do ciała i w żaden sposób nie krępuje ruchów w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Oprócz tego, należy chronić głowę oraz dłonie, dlatego kolejne niezbędne elementy garderoby to czapka i rękawiczki – chronią zarówno przez mrozem, jak i chłodem czy deszczem. Oba te dodatki muszą być wykonane z lekkiego materiału, który posiada dobrą wentylację. Nie można też zapomnieć o nogach. W tym przypadku warto pomyśleć o legginsach do biegania męskich lub damskich, które ściśle przylegają do ciała, ale jednocześnie nie ograniczają ruchów i są niezwykle wygodne.

Jeśli temperatura spadnie poniżej – 10 stopni, wówczas wybierzmy model ocieplany, zapewniający optymalny komfort termiczny. Dodatkowe elementy takiego stroju to kurtka wiatrówka (lekka i świetnie chroniąca ciało przed przeszywającym zimnem,) oraz skarpety wystające poza kostkę (zapobiegające otarciom i podrażnieniom).

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

18 + szesnaście =