Wypoczynek i hobby

Kluczowe parametry w kolumnach podłogowych (pod kino domowe)

Opublikowano: 10 marca 2020 o 10:10   /   przez   /   komentarze (0)

Żeby kino domowe zapewniło naprawdę kinowe wrażenia, trzeba kupić odpowiednie kolumny. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, ale należy znać kilka podstawowych reguł, które pozwolą kupić idealne głośniki.

Wielkość ma znaczenie

Ponieważ zwykle kino domowe ustawia się w dość dużych pomieszczeniach, najczęściej trzeba będzie wybierać spośród kolumn podłogowych 3-drożnych. Dwudrożne sprawdzają się w pokojach do 15, góra 20 metrów, ale w większych ich brzmienie się gubi i efekt kinowy znika nieodwracalnie. Oczywiście w kontekście wielkości nie mówi się o rozmiarach obudów głośnikowych. Te mogą być wbrew pozorom nawet dość niewielkie, ale znaczenie ma wielkość głośnika, bo to z niej będzie wynikała charakterystyka dźwięku.

Przykładem głośnika o średniej wielkości obudowie, ale wielkich możliwościach jest jeden z dostępnych na https://www.galeriaaudio.pl/produkt/kef-r700/.

Zestaw czy łączenie?

Na pozór idealnie byłoby kupić od razu zestaw głośników, ale to nie takie proste. Typowe komplety 5.1 są naprawdę bardzo różnej jakości, a znalezienie głośnika przedniego i tylnych z tej samej serii nie jest wcale proste. Pomóc może giełda hifi, gdzie trochę łatwiej jest znaleźć dobry sprzęt w niezłej cenie. A wszystko to po to, żeby obciążalność i skuteczność przodu i tyłu były podobne. Bardzo ważne są typ i jakość materiału, z którego wykonane są membrany, a także wielkość przetworników. To właśnie te cechy odpowiadają za dopasowanie tonalne kanałów. Warto poszukać głośnika przedniego i kolumn tego samego producenta, a najlepiej z tej samej serii, ale jeśli to się nie uda, warto przynajmniej celować w podobną półkę cenową, bo tam zwykle produkty utrzymują w miarę jednolitą jakość.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

jeden + 17 =