Polecamy

Kluczowe parametry w kolumnach podłogowych (pod kino domowe)

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Żeby kino domowe zapewniło naprawdę kinowe wrażenia, trzeba kupić odpowiednie kolumny. Nie jest to szczególnie trudne zadanie, ale należy znać kilka podstawowych reguł, które pozwolą kupić idealne głośniki.

Wielkość ma znaczenie

Ponieważ zwykle kino domowe ustawia się w dość dużych pomieszczeniach, najczęściej trzeba będzie wybierać spośród kolumn podłogowych 3-drożnych. Dwudrożne sprawdzają się w pokojach do 15, góra 20 metrów, ale w większych ich brzmienie się gubi i efekt kinowy znika nieodwracalnie. Oczywiście w kontekście wielkości nie mówi się o rozmiarach obudów głośnikowych. Te mogą być wbrew pozorom nawet dość niewielkie, ale znaczenie ma wielkość głośnika, bo to z niej będzie wynikała charakterystyka dźwięku.

Przykładem głośnika o średniej wielkości obudowie, ale wielkich możliwościach jest jeden z dostępnych na https://www.galeriaaudio.pl/produkt/kef-r700/.

Zestaw czy łączenie?

Na pozór idealnie byłoby kupić od razu zestaw głośników, ale to nie takie proste. Typowe komplety 5.1 są naprawdę bardzo różnej jakości, a znalezienie głośnika przedniego i tylnych z tej samej serii nie jest wcale proste. Pomóc może giełda hifi, gdzie trochę łatwiej jest znaleźć dobry sprzęt w niezłej cenie. A wszystko to po to, żeby obciążalność i skuteczność przodu i tyłu były podobne. Bardzo ważne są typ i jakość materiału, z którego wykonane są membrany, a także wielkość przetworników. To właśnie te cechy odpowiadają za dopasowanie tonalne kanałów. Warto poszukać głośnika przedniego i kolumn tego samego producenta, a najlepiej z tej samej serii, ale jeśli to się nie uda, warto przynajmniej celować w podobną półkę cenową, bo tam zwykle produkty utrzymują w miarę jednolitą jakość.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dobre i tanie perfumy – gdzie ich szukać?
Dobre i tanie perfumy – gdzie ich szukać?
Dobre i tanie perfumy – gdzie ich szukać? Odpowiedni zapach dobrany do cech osobowości oraz okazji potrafi zdziałać cuda. Zarówno […]
Pomysły na prezent urodzinowy, które sprawdzą się w każdej sytuacji
Pomysły na prezent urodzinowy, które sprawdzą się w każdej sytuacji
Urodziny to jeden z tych szczególnych dni w roku, w czasie którego warto obdarować bliską osobę wyjątkowym prezentem. Do najczęściej […]
Czy warto zamawiać catering do biura?
Zjedzenie ciepłego posiłku w pracy nie zawsze jest możliwe – trzeba ugotować obiad w domu lub zamówić go z dostawą […]
Ostatnie wpisy