Technika i motoryzacja

Jakie korzyści płyną z automatyzacji produkcji?

Opublikowano: 12 grudnia 2020 o 06:55   /   przez   /   komentarze (0)

Postępujący rozwój technologii sprzyja zastąpieniu ludzkiej pracy robotami. Zjawisko automatyzacji coraz częściej pojawia się w przedsiębiorstwach. Polega na wykonywaniu przez maszyny pracy dotychczas realizowanej przez człowieka. Mimo że w Polsce roboty nie są tak często używane jak w innych, bardziej rozwiniętych krajach, to dostrzega się szansę rozwoju w tym kierunku. Tego typu inwestycja może nie tylko ograniczyć koszty związane z zatrudnieniem, ale też przełożyć się na wyższą jakość oferowanych produktów.

Z czym wiąże się usprawnianie procesów produkcyjnych?

Automatyzacja produkcji zapewnia wiele zalet. Jedną z podstawowych korzyści jest zwiększenie jakości oferowanych towarów. Ludzka praca nie jest idealna, a jej tempo różne. Maszyny pracują wydajniej i dłużej, a do tego zgodnie z ustalonym wzorcem, co przekłada się bezpośrednio na mniejszą ilość wadliwych produktów. Dodatkowo tego typu działanie ogranicza koszty związane z zatrudnieniem nowych osób, szczególnie przy czynnościach prostych i powtarzalnych. Roboty zawsze będą dostępne na linii produkcyjnej i wymagają jedynie uruchomienia. Nie potrzeba też ich często zastępować nowymi modelami.

Kolejną korzyścią jest zwiększenie bezpieczeństwa. Praca w niektórych zakładach wiąże się z narażeniem pracownika na niekorzystne warunki, jak chociażby nadmiar pyłu, szkodliwe opary, nadmierny hałas oraz niskie lub wysokie temperatury. Odpowiednio przystosowane do pracy w takich warunkach roboty, mogą z łatwością rozpocząć pracę w miejscach potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia ludzkiego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

13 + dwa =