Budowa

Jak szukać księgi wieczystej po numerze działki?

Opublikowano: 13 lutego 2020 o 12:44   /   przez   /   komentarze (0)

Wiele osób chciałoby sprawdzić księgi wieczyste po numerze działki, jednak nie ma pojęcia, w jaki sposób podjąć się tej kwestii. Często może to wydawać się czasochłonne i skomplikowane, jednak nie powinno się kupować jakiejkolwiek nieruchomości, bez wcześniejszego zapoznania się z księgą wieczystą. Ustawa mówi, że każdy może przeglądać daną księgę wieczystą, jeśli tylko znany jest mu jej numer. Poniżej trzy sposoby na ustalenie numeru księgi wieczystej.

Pierwszy – drogą urzędową

W tym wypadku powinniśmy odwiedzić Starostwo Powiatowe lub Wydział Dokumentacji Geodezyjnej. Następnie należy złożyć wniosek i wnieść pewną opłatę. Jednak często, aby uzyskać wypis oraz wyrys z rejestru gruntów wraz z numerem księgi wieczystej, należy przedstawić interes prawny w stosunku do danej nieruchomości, a chęć jej nabycia nie zawsze jest akceptowana jako wystarczający argument.

Drugi – znając stary numer księgi wieczystej

Jeśli znajdujemy się w sytuacji, w której znamy jedynie stary numer księgi wieczystej, w celu poznania nowego numeru powinniśmy udać się do Sądu Rejonowego. Jeśli podamy pracownikowi stary numer, powinniśmy jak najszybciej, bez żadnych trudności oraz zbędnego czekania otrzymać nowy numer księgi wieczystej nieruchomości.

Trzeci – przez Internet

Prostym i prawdopodobnie najszybszym sposobem na znalezienie księgi wieczystej tą drogą będzie skorzystanie ze strony internetowej: https://www.znajdzksiege.pl/adresy/. Strona sama w sobie jest przejrzysta i łatwa w obsłudze. Jest to sprawdzona i oszczędzająca czas alternatywa dla błąkania się po urzędach, w której szukamy numeru księgi wieczystej po adresie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

osiemnaście − 9 =