Budowa

Rodzaje drzew używanych w budownictwie

Opublikowano: 17 października 2019 o 09:05   /   przez   /   komentarze (0)

Budowa domu z drewna cieszy się coraz większą popularnością. Nawiązujący do natury i doskonale wpisujący się w krajobraz – to najważniejsze cechy takiego budynku. Wśród drzew wyróżnia się kilka gatunków, odznaczających się dużą trwałością, które w szczególności nadają się na materiał do budowy domu oraz elementów jego wyposażenia.

Wybór odpowiedniego drewna

W zależności od celu przeznaczenia przy budowie domu wykorzystuje się gatunki iglaste lub liściaste. Tych pierwszych używa się przy konstrukcjach dachowych, stolarce budowlanej czy deskach podłogowych. Wśród nich wykorzystuje się głównie jodłę, sosnę, modrzew i świerk. Jednym z najlepszych gatunków jest modrzew syberyjski taras wykonany z niego to gwarancja trwałości na długie lata. Gatunki liściaste np. buk, brzoza, dąb i inne nadają się do drobniejszych robót stolarskich, podłóg  i posadzek.

Jeśli chodzi o drewno na elewacje to o jego wyborze zwykle decyduje cena i kolor. W sklepach budowlanych jest szeroki wybór drewna egzotycznego i krajowego. Dostępne są gotowe profile elewacyjne lub tarcica, którą należy samodzielnie obrobić. Najważniejsza cecha to trwałość – drewno kupione w wyższej klasie trwałości (np. sosna, meranti, modrzew) będzie zawsze droższe. Należy pamiętać o zabezpieczeniu drewnianej elewacji środkami ognioodpornymi. Ponadto elewacja musi być systematycznie impregnowana, aby była odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Gdy ta sprawa będzie lekceważona nie pocieszymy się długo ładnym wyglądem desek na ścianie budynku.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

9 − 8 =