Polecamy

Jak izolować rury co?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Izolacja rur CO jest bardzo istotna. W nowym budownictwie jest standardem i wymogiem, gdyż jej stosowanie ma istotne korzyści. Warto o tym pamiętać. Podpowiadamy, co musicie wiedzieć o izolowaniu rur, aby praca była efektywna. Jak izolować rury CO?

Czynniki doboru otuliny

Rodzaj otuliny należy dobrać między innymi do temperatury wody, tej w instalacji i tej w otoczeniu, w którym rury będą układane. Istotna jest także średnica rur. W przypadku dużej różnicy pomiędzy temperaturą wody w instalacji a otoczenia izolacja rury CO powinna być solidniejsza, grubsza lub o lepszym współczynniku (niższym). Współczynnik przenikania dyfuzyjnego pary wodnej powinien przekraczać 3000. Wówczas otulina nie traci swoich właściwości izolacyjnych, gdyż dużo gorzej absorbuje wodę.

Warto pamiętać, że otulinę dopasowuje się do zewnętrznej średnicy rury, dopuszcza się tylko minimalny luz.

 

Kiedy zakładać izolację na rury CO?

Istnieją dwie opcje do wyboru i każda ma swoich zwolenników i przeciwników. Instalatorzy często zakładają izolację w trakcie montażu rur, jednak lepszą opcją jest jej założenie już po montażu, po przeprowadzonej próbie szczelności. Łączenie należy umieszczać od dołu, aby w przypadku pojawienia się nieszczelności woda miała którędy wypłynąć. Szczelność jest istotna, aby nie dopuścić do tworzenia się mostków termicznych.

Z jakich materiałów stosuje się izolację rur CO?

Najczęściej stosowane otuliny to otuliny z pianki polietylenowej lub poliuretanowej, a także otuliny z wełny mineralnej pokrytej folią.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dekoracje na świąteczny stół
Dekoracje na świąteczny stół
Bez względu na rodzaj świąt, odpowiednie dekorowanie stołu to już tradycja. Wybieranie i szykowanie ozdób wprowadza wszystkich w świąteczny klimat […]
Kontrola u stomatologa –  czy warto na nią chodzić?
Kontrola u stomatologa – czy warto na nią chodzić?
Pytanie o to, czy iść do dentysty jest trochę jak pytanie, czy warto iść na siłownię. Odpowiedź zależy od Twoich […]
Jaki rodzaj tarasu jest najlepszy?
Jaki rodzaj tarasu jest najlepszy?
Taras to idealne miejsce do odpoczynku dla wielu domowników. Pozwala na kontakt z naturą i obserwację przyrody. Dlatego tak ważne […]
Ostatnie wpisy