Coraz większe rachunki za energię elektryczną skłaniają do oszczędzania jej lub szukania innych rozwiązań mogących obniżyć koszty. Aktualnie gospodarstwa domowe oraz instytucje zwracają uwagę na fotowoltaikę, która jest nowoczesną propozycją na przetwarzanie promieni słonecznych na prąd. Jednak czy sposób ten jest rzeczywiście tak interesujący i czy przynosi pożądane efekty?
Instalacja fotowoltaiczna służy do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Składa się ona z zestawu, który należy przyłączyć do własnej instalacji elektrycznej znajdującej się w budynku. Dzięki temu rozwiązaniu, w zależności od wyboru rodzaju fotowoltaiki, można mieć tańszy prąd w gniazdku lub go magazynować, a także sprzedawać. Dodatkowo poprzez obniżenie ceny prądu wykorzystanie go do ogrzewania domu lub wody przyniesie kolejne oszczędności.
System taki to inwestycja na długie lata, gdyż zużycie paneli jest minimalne. W praktyce można cieszyć się nawet 25 latami pracy bez żadnej obsługi. Rozwój technologiczny oraz ogromne zainteresowanie panelami sprawiło iż ceny zmalały o często więcej niż 80 procent. Dodatkowo fotowoltaika do 40 kW nie wymaga żadnych pozwoleń, a operatorzy mają w obowiązku podłączyć ją do sieci jeśli moc zestawu, który został zamontowany jest mniejsza od mocy przyłącza w domu. Koszty takiej instalacji zależą od wielkości paneli, rodzaju oraz ich ilości potrzebnych do wyprodukowania odpowiedniego poziomu prądu i dla standardowej rodziny wahają się między 15 tys a 25 tys. Jednak warto pamiętać iż istnieją programy zajmujące się dofinansowaniem wydatków związanych z zainstalowaniem fotowoltaiki.