Jeśli zdarzyła się nam poważna stłuczka lub postanowiliśmy zakupić nowy samochód, a ten stary już nie nadaje się do użytku, czeka nas proces złomowania pojazdu. Aby to zrobić potrzebujemy załatwić szereg formalności. Jednakże, przychodzimy z pomocą i pokazujemy krok po kroku jak poprawnie i przede wszystkim legalnie zezłomować samochód.
Jedynym legalnym miejscem do przeprowadzenia tej czynności jest stacja demontażu pojazdów uprawniona przez wojewodę. Wykaz takich zakładów można znaleźć między innymi na stronach poszczególnych Urzędów Wojewódzkich. Pod żadnym pozorem nie można nabierać się na oddawanie samochodu warsztatom oferującym rozbiórkę na części. Nie posiadają one odpowiednich zezwoleń. Również odsprzedawanie auta osobie podstawionej przez taki zakład może ściągnąć na nas kłopoty. Taka osoba nie jest uprawniona do wyrejestrowania samochodu. Jeśli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny stwierdzi, że transakcja sprzedaży została zawarta wyłącznie po to, aby uniknąć zapłaty ubezpieczenia, będziemy musieli zapłacić karę od 300 do 800 euro.
Aby dopełnić wszystkich formalności musimy mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz dowód rejestracyjny pojazdu lub kartę pojazdu. Następnie punkt zobowiązany jest do przyjęcia naszego samochodu wyłączonego z użytkowania, posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia bądź ramy. Potem następuje unieważnienie karty pojazdu, tablic rejestracyjnych oraz dowodu rejestracyjnego. Punkt wydaje nam także oświadczenie o unieważnieniu wyżej wymienionych dokumentów oraz zaświadczenie potwierdzające złomowanie auta. W ciągu tygodnia wysyłany jest egzemplarz zaświadczenia o demontażu samochodu do wydziału komunikacji urzędu gminy, w którym została dokonana ostatnia rejestracja pojazdu. Od tego momentu mamy miesiąc na złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu. Na koniec zostaje nam już wyłącznie zostawić auto w wyznaczonym punkcie.
Artykuł napisany we współpracy z Auto Złom Warszawa.