Technika i motoryzacja

Jakim obróbkom poddaje się aluminum?

Opublikowano: 2 czerwca 2019 o 11:45   /   przez   /   komentarze (0)

Metody obróbki mechanicznej

Aluminium to metal, który znajduje wiele różnych zastosowań. Duża użyteczność tego materiału jest spowodowana m.in. łatwością jego obróbki. Jeśli chodzi o sposób kształtowania aluminium, wyróżnia się obróbkę bezwiórową, nazywaną również tnącą oraz wiórową. Jeszcze do niedawna wydawało się, że maszyny tnące składające się z matrycy oraz stempla wyprą wiórową metodę obróbki mechanicznej. Obecnie jednak dzięki pojawieniu się nowych urządzeń wysokiej prędkości, obróbka skrawaniem stała się szybsza i tańsza, przez co ponownie zaczęła zyskiwać na popularności.

Co ważne powierzchnie przekroju uzyskiwane w wyniku skrawania są na tyle gładkie, że nie wymagają dalszego wykańczania. Właściwości aluminium sprawiają, że może być ono również poddawane obróbce plastycznej polegającej na walcującym, rozciągającym lub kuźniczym gięciu materiału. W przypadku tworzenia wyrobów na potrzeby branży elektrotechnicznej stosuje się cynowanie w celu zabezpieczenia powierzchni aluminium przed korozją elektrolityczną.

Chemiczne modyfikowanie powierzchni

Powierzchnia aluminium często poddawana jest również obróbce chemicznej. Do najczęściej stosowanych metod należy trawienie, polerowanie chemiczne oraz chromianowanie, nazywane również fosfatyzowaniem materiału. W czasie procesu trawienia dochodzi do oczyszczenia metalu z brudu, a także korozji i zgorzeliny. Zadaniem chemicznego polerowania jest usunięcie z powierzchni aluminium drobnych rys oraz nierówności.

Trzecia z wymienionych metod wykorzystywana jest, jako wstępna obróbka przed kolejnymi procesami wykończeniowymi, takimi jak anodowanie oraz malowanie proszkowe. Proces anodowania polega na wytworzeniu na powierzchni obrabianego elementu tlenku aluminium. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest uzyskanie powłok w różnych kolorach. Na https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/ można dowiedzieć się o nim więcej. 

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

trzy × 5 =