Koszula to idealny element męskiej garderoby na różnorodne okazje – zarówno oficjalne, jak i nieformalne. Sprawdzi zatem m.in. na spotkaniach stricte biznesowych, kolacji we dwoje czy podczas luźnych spotkań z rodziną. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ogromne znaczenie ma rodzaj materiału, z którego została wykonana koszula. Ma on bowiem wpływ nie tylko na jakość i żywotność, ale również na stylistykę wyrobu. W artykule tym zostaną opisane tkaniny najczęściej używane do produkcji koszul.
Koszule męskie mogą być wykonane z wielu różnych materiałów, z których każdy posiada określone właściwości użytkowe i estetyczne. Nie bez znaczenia jest też splot nici. Oto najpopularniejsze tkaniny wykorzystywane współcześnie do wyrobu koszul:
– popelina – w całości zrobiona z przędzy wełnianej, charakteryzuje się umiarkowaną miękkością w dotyku oraz prostym, płóciennym splotem; duży wybór koszul z tego materiału można znaleźć na https://eleganckipan.com.pl/
– diagonal – odmiana tkaniny wełnianej o ciasnym splocie skośnym (z wyraźnym nachyleniem prążków), odznaczająca się delikatnym połyskiem i dużą miękkością, a także dobrym układaniem się (odporność na zagniecenia)
– oxford – stosunkowo sztywny materiał wykonany z cienkich nici, o dosyć luźnym splocie; wyróżnia się ogromną wytrzymałością i nadaje się głównie do strojów nieformalnych (np. sportowych)
– chambray – miękka tkanina z bawełny o całkiem prostym splocie, wytwarzana z cienkiej przędzy, co pozwala uzyskać luźny wygląd (doskonale komponuje się z jeansami)
– dżins – cechuje go wyjątkowo duża wytrzymałość oraz grubość
– flanela – ciepła i niesamowicie przyjemna w dotyku, o splocie popelinowym lub twillowym (nieformalny), nadająca się zwłaszcza na sezon jesienno-zimowy;
– melanż – tkanina wykonana z nitek różniących się pod względem barwy, tworzona z wielu rozmaitych splotów (m.in. twill i oxford) i delikatnie farbowana