Ciesząca się dziś w Europie dużą popularnością, kuchnia tajska na przestrzeni wieków kształtowała się w cieniu kuchni chińskiej i pod jej wyraźnym wpływem, czerpiąc również z dorobku kuchni indyjskiej, indonezyjskiej, perskiej oraz krajów zachodnich. Na tle innych kuchni azjatyckich wyróżnia się jako szczególnie aromatyczna i pikantna, co w połączeniu z jej oryginalnością sprawia, iż zróżnicowane tajskie potrawy zyskują entuzjastów na całym świecie, a lokalny street food uważany jest za fundamentalny wręcz element współczesnej tajskiej kultury. Tym, co czyni kuchnię tajską tak wyjątkową, są charakterystyczne, typowe dla niej składniki i przyprawy.
Niejednokrotnie dania kuchni tajskiej stanowią intrygujące kompozycje wielu różnych smaków: powszechnie występują dania bazujące na kombinacjach słodkiego z kwaśnym, ostrego z kwaśnym czy słodkiego z ostrym. Szczególną popularnością na świecie cieszą się tajskie zupy, często przygotowywane na bazie ryb i owoców morza, oraz zróżnicowane dania warzywne i mięsne, których podstawę stanowi ryż. Mimo szerokiego wachlarza potraw mięsnych, pikantnych i łagodnych, przygotowywanych zarówno z wieprzowiny i wołowiny, jak i z drobiu, nie brakuje w kuchni tajskiej także pozycji wegetariańskich. Typowe jest szerokie zastosowanie owoców morza (szczególnie skorupiaków), mleka kokosowego, trawy cytrynowej, liści i soku z limonki, imbiru, tofu, tamaryndu oraz sosów: rybnego i sojowego.
Bogactwo wysokiej jakości charakterystycznych składników niezbędnych do wyczarowania prawdziwych dzieł tajskiej sztuki kulinarnej, w tym szeroki wybór past curry, marynowanych warzyw i owoców, sosów rybnych, przypraw i różnych rodzajów ryżu, będzie można znaleźć za pośrednictwem witryny https://www.kuchnieorientu.pl/kuchniatajska/.