Polecamy

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystywana jest technologia RFID?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Technologia RFID wykorzystuje fale radiowe do śledzenia, komunikacji i lokalizacji. Jej zastosowanie pozwala oznaczyć w zasadzie dowolny przedmiot, bez względu na jego wymiar czy przeznaczenie, dlatego wykorzystywana jest w niezwykle szerokim zakresie. W jakich branżach możemy wykorzystać czytnik kart RFID?

Sektor budżetowy (urzędy, uczelnie)

Technologia RFID wspiera zliczanie składników majątku placówki. Pomaga śledzić, które spośród tych składników wymagają naprawy lub wymiany. Dodatkowo, pomaga archiwistom podczas ewidencjonowania akt prowadzonych postępowań.

Opieka zdrowotna (szpitale, przychodnie)

W tych przypadkach czytnik kart RFID sprawdza się przy obsłudze bramek, ustalaniu położenia sprzętu medycznego oraz dostaw leków. Pomaga także ustalić położenie pacjentów, co ma ogromne znaczenie w przypadku utraty przytomności lub zasłabnięcia pacjenta.

Transport (samochodowy, lotniczy, kolejowy)

W tej branży wymagany jest nadzór nad łańcuchami dostaw, a w przypadku przewozu osób – nad bagażami podróżnych przy wykorzystaniu specjalnych identyfikatorów: https://micromade.pl/produkty/identyfikatory-rfid/. Dzięki technologii RFID nie tylko możliwe jest oznaczenie każdego bagażu z osobna, ale także dokładne śledzenie tego, co dzieje się z każdą partią przewożonego towaru.

Placówki edukacyjne (szkoły, przedszkola)

Dzięki technologii możliwe jest także śledzenie tego, gdzie przebywają dyżurujący nauczyciele, a także zwiększenie bezpieczeństwa dzieci w przypadku wyjść poza teren placówki.

Firmy kurierskie i spedycyjne

Zastosowanie wspomnianej technologii ma miejsce także w branży kurierskiej. Pozwala śledzić, w którym miejscu znajduje się przesyłka oraz czy adresat już ją odebrał. Zapobiega także fałszowaniu przesyłek (ma to znaczenie zwłaszcza przy transporcie leków lub żywności).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich maszyn może składać się linia produkcyjna?
Z jakich maszyn może składać się linia produkcyjna?
Linia produkcyjna to proces produkcyjny, w którym części przemieszczają się od stacji do stacji. Dzięki temu każdy pracownik może skupić […]
Jak zbudowany jest motoreduktor?
W działaniu wielu współczesnych maszyn niezwykle ważną rolę odgrywają urządzenia napędowe, a więc silniki, które dodatkowo współpracują z różnego rodzaju […]
Czy nauka może być przyjemna?
Czy nauka może być przyjemna?
Choć odgórnie przyjęło się, że nauka to przykry obowiązek, to nic bardziej mylnego. Z roku na rok coraz więcej nauczycieli, […]
Ostatnie wpisy