Umowa o zachowanie poufności ma na celu zapobiec wydostaniu się na zewnątrz ważnych informacji, na których zachowaniu nam zależy. Można zawrzeć ją z pracownikiem, kontrahentem lub klientem. Jest to rodzaj zabezpieczenia, ponieważ w wielu przypadkach lepiej zapobiegać nieprzyjemnym sytuacjom związanym w wyciekiem danych, niż później dochodzić swoich racji na drodze sądowej co jest czasochłonne i generuje niepotrzebny stres.
W umowie o zachowanie poufności powinna znaleźć się przede wszystkim informacja dotycząca okoliczności, w których jest ona zawierana. Musi opisywać zakres poufnych informacji, które nie mogą wydostać się na zewnątrz firmy oraz czas obowiązywania poufności. Dokument ten powinien także dokładnie określać obowiązki drugiej strony do tych informacji, a także kary za złamanie zapisów umowy. W umowie trzeba także sprecyzować, jakie informacje będą poufnymi. Z reguły są to wiadomości, które przedstawiają jakąś wartość gospodarczą, a ich wydostanie się poza firmę może spowodować wiele szkód.
Najczęściej za informacje poufne można uznać informacje handlowe i finansowe, plany i strategie rozwoju firmy, bazy klientów oraz kontrahentów, a także informacje o produktach lub usługach i cały know-how przedsiębiorstwa. Sporządzeniem tego rodzaju umów zajmuje się kancelaria prawo pracy Poznań lub zlokalizowana w każdym innym większym mieście. Tylko właściwie napisany dokument zawierający wszystkie niezbędne elementy będzie właściwie chronił poufne informacje.