Budowa

Młotek Schmidta – czym jest i jakie jest jego zastosowanie?

Opublikowano: 9 stycznia 2020 o 16:45   /   przez   /   komentarze (0)

Młotek Schmidta to inaczej sklerometr i służy do bezinwazyjnego wykonywania pomiarów jakości betonu. Inaczej nazywany jest również twardościomierzem. Z jego pomocą ocenia się jakość betonu bez potrzeby wykonywania odwiertów, czy też pobierania próbek betonu.

Jak działa młotek Schmidta?

Urządzenie jakim jest młotek Schmidta jest wykorzystywane na budowach, a jego zaletą jest niezwykła poręczność – masa całego urządzenia nie przekracza jednego kilograma. Działa on na zasadzie dynamicznej metody zmiany energii bijaka po odskoku od badanej powierzchni. Urządzenie jest dostępne w wersji elektronicznej oraz mechanicznej. Najbardziej zaawansowane modele posiadają nawet drukarki. Można znaleźć je w typie N, który przeznaczony jest do badania elementów o grubości co najmniej 100 mm i bardzo mocnej strukturze – energia uderzenia w przypadku tych urządzeń wynosi 2,207 Nm.

Trzeba pamiętać, że na pomiar betonu wpływa wiele czynników. Przy pomiarze należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wiek betonu, a także rodzaj powierzchni, a także karbonatyzację betonu, czyli zmiany jakie w nim nastąpiły pod wpływem reakcji chemicznych.

Młotek Schmidta pozwoli nam m.in. zbadać wytrzymałość betonu na siłę – ściskanie, ocenić strukturę, czyli jego jednorodność, porównać jeden element konstrukcji do innego elementu, a także znaleźć w konstrukcji elementy, które są naruszone, np. z powodu wilgoci. Więcej informacji na temat młotków Schmidta i ich zastosowaniu znajdziemy między innymi na stronie: https://viateco.eu/pl/sprzedaz/betony/mieszanki/konsystencja/stolik%20wibracyjny.htm

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dwa − 1 =