Wypoczynek i hobby

Jak dbać o rower do jazdy w mieście?

Opublikowano: 22 lipca 2019 o 12:00   /   przez   /   komentarze (0)

Jeszcze kilkanaście lat temu widok osoby jadącej na rowerze po mieście był niezwykle rzadki. Na szczęście ta sytuacja uległa zmianie i obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na podróżowanie tym środkiem transportu do pracy czy na zakupy. I to nie tylko latem, ale także w okresie zimowym. Regularnie eksploatowany rower wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której w znacznym przedłużymy jego żywotność. Warto np. co jakiś czas robić przegląd podzespołów i poszczególnych elementów pojazdu. Dużo części można bez problemu znaleźć w sklepach internetowych takich jak  https://virtualbike.pl/

Liczy się nie tylko czystość 

Każdy właściciel roweru powinien dbać przede wszystkim o jego czystość, ponieważ w trakcie przejażdżki (także po mieście) zawsze na konstrukcji osiadają różne zanieczyszczenia, takie jak brud, kurz czy błoto. Dotyczy to w szczególności układu napędowego, składającego się z łańcucha, trybów oraz przerzutek. Do usuwania nieczystości zaleca się korzystanie ze zwykłej szmatki nasączonej wodą z dodatkiem mydła. Pamiętajmy o tym, aby po takim zabiegu rower dokładnie wysuszyć. Drugą niezbędną czynnością jest smarowanie, zapewniające sprawne i płynne funkcjonowanie najważniejszych mechanizmów. Mowa tutaj w szczególności o linkach hamulców i przerzutek, które muszą zostać co jakiś czas porządnie pokryte smarem płynnym.

Poza tym niezbędna jest konserwacja łańcucha, polegająca na jego zanurzeniu w benzynie ekstrakcyjnej, ewentualnie płynie do mycia silników albo rozpuszczalniku z owocami cytrusowymi w składzie. Jeśli zajdzie taka potrzeba, warto też pomyśleć o nowej korbie Shimano. Ostatnim zaleceniem dla osób jeżdżących rowerem po mieście jest regularne sprawdzanie kół, weryfikacja stopnia zużycia klocków hamulcowych, a także badanie oporów i luzów w piastach oraz łożyskach. Czynności te warto powierzyć specjalistom zatrudnionych w profesjonalnym warsztacie.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

12 − 11 =