Zmysły są naszym głównym sposobem kontaktu ze światem, w związku z czym o ich narządy należy dbać, wykonując regularne badania kontrolne. Najbardziej narażony na pogarszanie z wiekiem jest wzrok, który już u osób młodych bywa słaby, a w podeszłym wieku wzrasta ryzyko chorób oczu, które są groźniejsze niż zwykłe wady optyczne takie jak krótkowzroczność i astygmatyzm. W dodatku nawet osoby, które przez większość życia widziały doskonale, w wieku średnim często stają się dalekowidzami. Wszystko to sprawia, że wzrok powinien być badany u osób młodych raz na 3 lata, zaś po ukończeniu czterdziestki – co 2 lata. W przypadku już zdiagnozowanej wady wzroku warto ją kontrolować co roku.
Jeśli chodzi o słuch, jego stan pogarsza się zarówno z wiekiem, jak i pod wpływem działania czynników zewnętrznych. Częste słuchanie głośnej muzyki lub praca w hałaśliwym otoczeniu wystarczają do uszkodzenia kosteczek słuchowych, przez co nie mogą one tak skutecznie jak dawniej przekazywać fal dźwiękowych do bębenka. Osoby po 50. roku życia powinny wykonywać badania słuchu raz na 2 lata, inni zaś według potrzeb – wtedy, kiedy podejrzewają problem. Jeśli potrzebujemy, aby zbadał nas laryngolog Kraków mieści zarówno gabinety prywatne, jak i będące częścią przychodni.
Nie tylko wzrok i słuch z czasem się pogarszają – również układ ruchu jest narażony na pogłębiające się wady postawy czy schorzenia kości. Wiele osób dorosłych skarży się na chroniczne bóle pleców czy stawów, czego nie wolno lekceważyć. Zdrowy kręgosłup jest potrzebny, by utrzymać komfort życia i sprawność fizyczną, dlatego jeśli występuje jakiś problem, każdy ortopeda w Krakowie chętnie przyjrzy się naszemu szkieletowi i postawi diagnozę. Dzięki temu będzie można wprowadzić leczenie, które długoterminowo poprawi nasze samopoczucie.