Zarówno hydroterapia, jak i magnetoterapia mają swoje zastosowania w leczeniu różnych schorzeń związanych głównie ze stawami. W obu przypadkach chodzi o zabiegi nieinwazyjne i nie wpływające na tkankę, co oznacza, że nie wywołuje jej przerwań. Można je stosować zamiennie i nie ma na to przeciwwskazań. Oczywiście wszystkie zabiegi fizykalne należy przed zastosowaniem skonsultować z fizjoterapeutą oraz lekarzem.
Wodolecznictwo, zwane również hydroterapią polega na leczniczym zastosowaniu wody. W skład zabiegów wodoleczniczych wchodzą m.in. sauna, a także masaże podwodne oraz kąpiele aromatyczne. Woda ma na stawy odciążające działanie, dlatego może być stosowana przy takich chorobach, jak RZS, czy przy stanach po urazach. Masaże podwodne sprawiają wielką ulgę w bólu i nie obciążają stawów, jak już wspomniano. Dla osób z chorobami stawów szczególnie polecana jest hydroterapia w postaci masaży podwodnych oraz masaży wirowych. Zastosowanie hydroterapii jest również znane w przypadku migren, czy nerwobólów. Balneologię stosuje się również w stanach depresyjnych, a także u osób cierpiących na Parkinsona.
Magnetronik jest idealnym urządzeniem w leczeniu również chorób związanych ze stawami. Działa przeciwzapalnie, a także przeciwbólowo. Pole magnetyczne zwalcza również obrzęki oraz pomaga w leczeniu bólu, zwłaszcza po urazach. Wzmacnia tkankę oraz poprawia jej ukrwienie, przez co dociera do niej znacznie więcej składników odżywczych. Hamuje również katabolizm po oparzeniach, co znacznie przyspiesza proces gojenia.