Wypoczynek i hobby

Co zrobić jeśli podczas pobytu za granicą zostaniemy okradzeni?

Opublikowano: 7 sierpnia 2017 o 11:53   /   przez   /   komentarze (1)

Złodzieje najchętniej okradają turystów – zazwyczaj osoby zwiedzające dane miejsce są mniej uważni. Często pomimo całkowitej uwagi i ostrożności, za granicą bardzo łatwo można zostać okradzionym. Jeśli już to się stanie, należy wykonać parę kroków. Jakich?

1. Zastrzeż dokumenty

Pierwszym krokiem po zorientowaniu się, że zostałeś okradziony, powinieneś zastrzec wszystkie swoje dokumenty, karty. W ten sposób złodzieje będą mieć mniejszą możliwość zdobycia większej ilości pieniędzy lub innego zysku (np. ze sprzedaży dokumentów).

2. Skontaktuj się z policją

Bardzo ważnym krokiem jest nawiązanie kontaktu z policją i złożenie zeznań. Można to wykonać osobiście, w budynku komisariatu policji, lub za pomocą telefonu, jeśli wiesz, że zostałeś okradziony dosłownie przed chwilą. Służy do tego europejski numer 112, który działa w każdym państwie należącym do Unii Europejskiej.

3. Skontaktuj się z konsulatem

Każde państwo posiada polską reprezentację, która zajmuje się sprawami Polaków znajdujących się za granicą. Do konsulatu należy zgłosić się w szczególności, gdy nie posiada się pieniędzy i dokumentów pozwalających na powrót do kraju. W przypadku braku środków finansowych, konsulat umożliwia skontaktowanie się z rodziną, która może wysłać okradzionemu pieniądze pozwalające na dalsze funkcjonowanie za granicą i powrót. Jeśli kontakt z rodziną jest niemożliwy, konsulat może udzielić pożyczki, którą należy spłacić od razu po przyjeździe do swojego państwa. W przypadku utraty dowodu tożsamości/paszportu, który pozwala na opuszczenie państwa, konsulat może wydać dokument tymczasowy pozwalający na powrót do państwa.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dwanaście + 11 =

  • 12 grudnia 2017 o 13:33 Olaf

    Mi się to przydarzyło rok temu na wakacjach :/ masakra, cały urlop spie*rzony… :/

    Odpowiedz