Technika i motoryzacja

Bezpieczniki topikowe – zasada działania, budowa i podstawowe informacje

Opublikowano: 24 marca 2020 o 14:50   /   przez   /   komentarze (0)

Choć przeważnie bezpieczniki charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, to odgrywają niezwykle istotną rolę w wielu urządzeniach i układach. Ich zasadniczym działaniem jest zapobieganie przepływowi prądu, który cechuje się zbyt dużym natężeniem, chroniąc tym samym np. całą instalację elektryczną w samochodzie. Bezpieczniki topikowe charakteryzują się obudową wykonaną ze szkła lub tworzywa, a w jej środku znajduje się drut wykonany ze specjalnego stopu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Budowa bezpiecznika topikowego

We wspomnianej wcześniej obudowie, oprócz drutu nazywanego topikiem, znajduje się także wypełniacz. W sytuacji, gdy przez bezpiecznik płynie prąd, topik nagrzewa się i oddaje ciepło do wypełniacza. Ten z kolei przez korpus bezpiecznika przekazuje je do otoczenia. Tak zaprojektowana wymiana ciepła umożliwia budowę niezwykle małych, aczkolwiek wydajnych bezpieczników.

Uszkodzenie bezpiecznika – informacje w pigułce

W sytuacji, gdy topik szybko się nagrzewa, wypełniacz nie jest w stanie zaabsorbować tak dużej ilości ciepła. Dzieje się tak w przypadku przepływu prądu o dużym natężeniu. Gdy temperatura osiągnie tak zwany punkt topnienia, wówczas element szybko się stopi i obwód zostanie przerwany. Bezpieczniki topikowe różnią się od siebie głównie prądem znamionowym. Sklep elektroniczny AVT oferuje szeroki wybór bezpieczników topikowych, polimerowych, do sprzętu AGD, a także do samochodów. Wieloletnie doświadczenie, w połączeniu w profesjonalnym doradztwem sprawiają, że sklep cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród doświadczonych, jak i początkujących elektroników.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

20 + trzynaście =