Zdrowie i medycyna

Bezdech senny – jak z nim walczyć?

Opublikowano: 16 kwietnia 2020 o 06:21   /   przez   /   komentarze (0)

Mnóstwo osób traktuje chrapanie jako uciążliwą, ale niegroźną przypadłość. To duży błąd, ponieważ w większości przypadków jest ono objawem groźnego bezdechu sennego, polegającego na kilku albo kilkunastosekundowych przerwach w oddychaniu. Schorzenie to wymaga odpowiedniego leczenia, bo w przeciwnym razie może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaleca się, aby każdy chory posiadał taki sprzęt, jak maska silikonowa na twarz podłączona do specjalnej aparatury tlenowej.

Czasami nie obejdzie się bez operacji

Bezdech senny objawia się nie tylko głośnym chrapaniem, ale również ciągłym wybudzaniem się, zwiększoną potliwością, nieustannym zmęczeniem w ciągu dnia, bólami głowy, a także problemami z koncentracją. Poza tym może się pośrednio przyczynić do wystąpienia wielu chorób zagrażających życiu. Mowa tutaj m.in. o udarze mózgu, zawale serca, zaburzeniach potencji czy cukrzycy. Z tego względu konieczne jest leczenie, które przybiera różną formę.

Osoby z łagodną odmianą omawianego schorzenia muszą np. unikać spożywania alkoholu i leków uspokajających, a także zredukować wagę i zadbać o przyjmowanie korzystnej postawy w trakcie snu. Jeśli jednak naszą przypadłością jest obturacyjny bezdech nocny aparat CPAP to w zasadzie jedyne skuteczne rozwiązanie. Taki sprzęt wtłacza bowiem do płuc tlen poprzez maskę (pod ustalonym ciśnieniem), co udrażnia gardło i umożliwia swobodny przepływ powietrza. W niektórych sytuacjach nie obejdzie się również bez zabiegu chirurgicznego – np. wtedy, gdy w nosie znajduje się polip albo szczęka jest źle ukształtowana. Czasami wystarcza zaś noszenie protezy dentystycznej.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dwa × pięć =