Schody towarzyszą nam już od najstarszych czasów. Pojawiały się w miejscach często uczęszczanych tam, gdzie ciągłe używanie drabiny było męczące i niepraktyczne. Umieszczano je także w miejscach, w których należało podkreślić rangę obiektu. Dziś schody są powszechnie stosowane w naszych domach. Mimo rozpowszechnienia nadal nadają pomieszczeniom charakteru. Wysokość i szerokość stopni, poręcze, a także materiał, z jakiego są wykonane, mogą całkowicie odmienić wnętrze. Istnieje kilka typów schodów wewnętrznych:
Schody drewniane proste znajdą zastosowanie w większości domów. Dzięki użyciu do ich produkcji drewna są trwałe i stabilne. Należy jednak pamiętać o zaimpregnowaniu ich specjalnymi preparatami, aby służyły przez wiele lat. W odróżnieniu od innych typów, takich jak np. schody zabiegowe, na prostych drewnianych schodach można wygodnie stanąć całą powierzchnią stopy.
Schody zabiegowe będą idealnym wyborem do ciaśniejszych pomieszczeń, ale nie tylko. Ich fantazyjny, skręcony kształt podkreśli charakter dużych przestrzeni. Niewątpliwą zaletą jest ich zwartość, a przez to możliwość ustawienia ich na niewielkiej powierzchni. Wadą natomiast jest brak możliwości ustawienia całej stopy na całej szerokości stopnia, a także brak spocznika.
Schody dwubiegowe to takie, które kojarzymy z klatek schodowych. Spocznik sprawia, że zajmują więcej miejsca niż schody drewniane proste, jednak to dzięki niemu, pozwalają w bezpieczny sposób wejść na wyższe poziomy. Tego typu schody, będą dobrym rozwiązaniem w dużych pomieszczeniach, oraz w domach posiadających większą ilość pięter.