Zdrowie i medycyna

Próchnica zębów – co robić?

Opublikowano: 12 czerwca 2022 o 09:00   /   przez   /   komentarze (0)

Próchnica zębów to częsty problem wielu osób. Jest ona spowodowana przez bakterie, które żywią się cukrami i skrobią. Bakterie wytwarzają kwas, który może zniszczyć szkliwo zęba, czyli twardą zewnętrzną warstwę zęba.

Jak powstaje?

Próchnica zębów zwykle zaczyna się od małych otworów w szkliwie. Dziury te nazywane są ubytkami lub próchnicą. Jeśli zostaną wcześnie wykryte, można je naprawić za pomocą wypełnienia. Jeśli jednak pozostaną nieleczone, mogą prowadzić do poważniejszych problemów stomatologicznych, takich jak leczenie kanałowe lub nawet utrata zęba.

Ubytki to nie tylko problem estetyczny; mogą powodować ból i infekcje, a także prowadzić do innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i choroby serca.

Gdzie się pojawia?

Próchnica może pojawić się w dowolnym miejscu w jamie ustnej, ale najczęściej występuje w miejscach, w których częściej gromadzą się drobnoustroje, np. w pobliżu dziąseł, gdzie jedzenie gromadzi się między zębami, oraz wzdłuż powierzchni gryzących tylnych zębów.

Jak się uchronić?

Dobra wiadomość jest taka, że aby uniknąć próchnicy, należy szczotkować zęby co najmniej raz dziennie pastą z fluorem po posiłkach lub na noc. Powinieneś także nitkować zęby co najmniej raz dziennie i regularnie chodzić do dentysty na czyszczenia i badania.

Jeśli masz problem to specjaliści z https://ladentica.pl/ przeprowadzą dokładane badania i ustalą plan leczenia.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dziewięć + dwanaście =