Poziom oraz sposób nauczania należy indywidualnie dostosowywać do wieku, a także już posiadanej wiedzy z zakresu konkretnej dziedziny. W przypadku dzieci nie ma lepszego sposobu na zdobywanie wiedzy niż nauka poprzez zabawę, podczas której najmłodsi spędzają miłe chwile z najbliższymi lub w gronie rówieśników. W trakcie takich zabaw pobudzone zostają kreatywność, zdolność logicznego myślenia, a także umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów, która jest niezwykle istotna w przypadku nauk ścisłych. W jaki sposób zachęcić najmłodszych do nauki elektroniki? Na świetny pomysł wpadła marka LEGO, która stworzyła niezwykle interesujące zestawy edukacyjne, dzięki którym krok po kroku młodsze i nieco starsze dzieci zostaną przeprowadzone przez podstawowe zagadnienia związane z tą dziedziną. Co więcej, dowiedzą się nie tylko o istnieniu, ale przede wszystkim sposobie działania podstawowych elementów wykorzystywanych w elektronice.
Jednymi z najpopularniejszych zabawek do nauki są zestawy LEGO Mindstorms EV3, które charakteryzują się szeroką funkcjonalnością i wszechstronnym zastosowaniem. Wydajny komputer może być używany m.in. do precyzyjnego sterowania silnikami robotów i zbierania danych z różnych czujników. Co więcej, dzięki wbudowanym modułom komunikacyjnym, takim jak Bluetooth oraz Wi-Fi można zdalnie programować robota oraz w czytelny sposób wizualizować zebrane dane. Zestawy LEGO są wykorzystywane przez uczniów i studentów praktycznie na całym świecie. Napotkane problemy są rozwiązywane metodą burzy mózgów, następnie skuteczność stworzonych rozwiązań jest testowana, a na końcu następuje ewaluacja. Dzięki zestawom LEGO Mindstorms EV3 zarówno uczniowie, jak i studenci dowiadują się, w jaki sposób interpretować rysunki 2D i wykorzystywać je do konstruowania modeli w trójwymiarze. Oprócz tego uczą się pracy metodami inżynierskimi, czyli szybkiej korekcji popełnionych błędów, edytowania projektu, precyzyjnego szacowania, analizy danych, wyznaczania średniej, a także pomiaru wielkości fizycznych. Podczas pracy w grupie wszyscy uczestnicy powinni posługiwać się językiem technicznym oraz słownictwem naukowym adekwatnym do realizowanego projektu.
Osoby korzystające z zestawów edukacyjnych sygnowanych marką LEGO mogą pobrać ze strony internetowej producenta bezpłatne oprogramowanie, które dodatkowo zwiększa możliwości komputera. Oprócz zestawów edukacyjnych dostępne są również wersje podstawowe oraz dodatkowe części, takie jak łączniki, koła zębate, osie i ramiona umożliwiające tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych konstrukcji. Wszystkie elementy zestawu charakteryzują się wysoką jakością wykonania, dzięki czemu wyróżniają się długą żywotnością nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Niejednokrotnie bywa tak, że realizacja początkowych projektów wynika z czystej ciekawości uczniów lub studentów, a w dalszym etapie zmienia się w hobby, które może okazać się nie tylko pasją, ale również sposobem na życie. Elektronika to niezwykle interesująca dziedzina nauki, która jest obecna w praktycznie każdym aspekcie naszego życia.