Technika i motoryzacja

Na jakie kwestie zwrócić uwagę dokonując wyboru akumulatora do auta?

Opublikowano: 18 czerwca 2021 o 14:00   /   przez   /   komentarze (0)

Akumulator w samochodzie to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. To dzięki niemu nasz samochód odpala i działają w nim różnego rodzaju systemy bezpieczeństwa. Jednak akumulator, jak każda inna bateria, ma swój okres żywotności. Jeśli akumulator w naszym aucie uległ zużyciu, musimy kupić nowy. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić przy wyborze nowej baterii do auta.

Rozmiar akumulatora ma kluczowe znaczenie!

Nowy akumulator, który możemy nabyć np. pod adresem https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/norauto-m-80.html, musi pasować do wnęki przeznaczonej na baterię. Dlatego właśnie rozmiar oraz kształt jego obudowy ma bardzo duże znaczenie. O ile mniejszy akumulator zmieści się pod maską naszego auta, o tyle ze zdecydowanie większą baterią możemy mieć problem.

Parametry akumulatora równie ważne co jego rozmiar

Najważniejszym aspektem jest pojemność akumulatora wyrażana w amperogodzinach (Ah). Parametr ten musi mieścić się w przedziale zalecanym przez producenta. Tylko w ten sposób prąd będzie dostarczany do wszystkich odbiorników w naszym pojeździe. Możemy pokusić się o baterię maksymalnie 10% większą niż zalecana, ale nigdy mniejszą.

Drugim ważnym parametrem jest prąd rozruchowy. Wyrażany jest w amperach (A) i określa maksymalną ilość prądu, jaką może oddać akumulator podczas rozruchu silnika. Jego wartość również powinna mieścić się w wytycznych producenta. Może być też wyższa. Nie sprawia to problemu, gdyż rozrusznik pobiera tylko tyle prądu, ile w danym momencie potrzebuje, ale zbyt niski prąd rozruchowy nie pozwoli nam odpalić silnika.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

13 − 4 =