Ogród i dom

Jak stworzyć ekologiczny dom?

Opublikowano: 29 listopada 2020 o 09:00   /   przez   /   komentarze (0)

Stworzenie domu, który nie będzie szkodził środowisku naturalnemu, wymaga pokrycia kilku kwestii. Najważniejszymi są: odprowadzanie ścieków, sposób pozyskiwania energii elektrycznej, ogrzewania i gospodarowania odpadami. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z naturą i nie truć środowiska, musimy zapewnić ekologiczne rozwiązania każdej z nich. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury.

Odprowadzanie ścieków

Kwestia ścieków jest względnie prosta, jeśli jesteśmy podłączeni do sieci kanalizacyjnej, problem nie istnieje i możemy przejść dalej. Jeśli jednak mieszkamy z dala od ośrodków miejskich i nie mamy możliwości włączenia się do sieci, musimy być samowystarczalni. Najpopularniejszym, ekologicznym, a zarazem bardzo praktycznym sposobem odprowadzania ścieków są przydomowe oczyszczalnie ścieków. Przy prawidłowym wykonaniu nie wymagają one większej uwagi, są też bezpieczne dla środowiska. 

Ekologiczne ogrzewanie 

Ta kwestia rodzi najwięcej wątpliwości. Podstawą jest oczywiście zadbanie o właściwą termoizolację budynku, nieprawidłowo wykonana będzie zwiększać zapotrzebowanie na energię. Oprócz tego musimy też wybrać bezpieczne dla środowiska źródło ciepła. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na dwufunkcyjny piec gazowy, lub po prostu uznaliśmy, że w naszym wypadku piec na paliwo stałe sprawdzi się lepiej, upewnijmy się, że używamy ekologicznego opału. Użycie wysokiej jakości pelletu w połączeniu z nowoczesnym kotłem gwarantuje znacznie mniejszą emisję zanieczyszczeń. Jest to odnawialne źródło energii cechujące się wysoką wydajnością opałową (nawet 80%). Co za tym idzie, oprócz dbania o środowisko, dodatkowo zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Nie będziemy też musieli zmagać się z nadmiarem sadzy i nagaru w kotle czy kominie. Pellet musi jednak pochodzić ze sprawdzonego źródła. 

Energia elektryczna i odpady

W kwestii pozyskiwania energii elektrycznej rozwiązaniem jest założenie paneli fotowoltaicznych lub przydomowej elektrowni wiatrowej. Co do odpadów, oprócz minimalizowania ilości produkowanych śmieci, musimy je odpowiednio segregować. Z zasadami możemy zapoznać się na stronach właściwych dla nas przedsiębiorstw odbierających odpady. Do segregacji niezbędne będą też odpowiednie pojemniki. Jeśli mamy ogród, możemy rozważyć też zakup kompostownika.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

4 × 3 =