Szwecja to miejsce przebywania wielu Polaków. Osoby te udały się tam w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy bądź szukając doświadczenia za granicą. Ważne jest jednak, że jakakolwiek działalność zarobkowa wykonywana na terenie tego kraju wymaga odpowiedniego rozliczenia. Jak zatem odpowiednio podejść do tematu konieczności odprowadzenia podatku w Szwecji?
Pobyt zarobkowy w Szwecji, trwający krócej niż 183 dni, decyduje o możliwości opodatkowania obcokrajowców specjalnym podatkiem dla nierezydentów, zwanym SINK. Wynosi on 25%. O jego aplikowanie musi wnioskować sam pracownik bądź jego pracodawca. W tym celu należy złożyć w urzędzie informację o dochodach i odprowadzonych na rzecz państwa kwotach. Nie trzeba wówczas składać deklaracji podatkowej.
Podatnikowi nie należą się żadne ulgi, a zwrot podatku ze Szwecji mu nie przysługuje. Osoba pracująca do 183 dni może również wybrać rozliczenie na zasadach ogólnych, które jest konieczne w przypadku dłuższych pobytów.
Każdy obcokrajowiec, który przebywał powyżej 183 dni lub zrezygnował z rozliczenia podatkiem SINK musi złożyć deklarację podatkową. Taka deklaracja wysyłana jest przez szwedzki urząd na przełomie marca i kwietnia. W maju przypada ostateczny termin rozliczenia deklaracji za rok poprzedni. Jeżeli podatnik uprawniony jest do zwrotu podatku, pieniądze w zależności od indywidualnej sytuacji mogą wpłynąć od czerwca do grudnia. Wtedy też należy spodziewać się ewentualnych wezwań do zapłaty nieuregulowanych kwot.