Spadek to zgodnie z obowiązującą definicją prawa i obowiązki majątkowe dziedziczone przez spadkobierców w momencie śmierci spadkodawcy. Zakres praw i obowiązków uregulowany został w księdze IV Kodeksu Cywilnego. Znajomość tych przepisów jest istotna, ponieważ pozwala uniknąć wielu problemów i nieporozumień.
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym prawo do spadku przysługuje kolejno dzieciom i współmałżonkowi. Jeżeli zmarły nie miał dzieci, jego majątek dziedziczy małżonek oraz rodzice. W przypadku braku dzieci oraz małżonka spadkobiercami mogą zostać rodzice. Uprawnione do przyjęcia spadku może być także rodzeństwo. Dzieje się tak w sytuacji, gdy jeden z rodziców nie żyje. Jeśli zmarły nie miał żadnych krewnych, prawo do jego majątku przysługuje gminie. Należy podkreślić, że kolejność dziedziczenia może zostać zmieniona testamentem.
Nabycie spadku następuje wraz ze śmiercią spadkodawcy. Samodzielne zarządzanie nim wymaga jednak potwierdzenia prawa do niego. Można to zrobić w sądzie lub u notariusza. Spadkobierca może odziedziczony majątek odrzucić, przyjąć wraz z długami, bądź przyjąć bez odpowiedzialności za długi. Decyzję należy podjąć w ciągu 6 miesięcy. Kolejnym, często najtrudniejszym etapem jest podział majątku. Aby uniknąć problemów i nieporozumień w rodzinie, warto skorzystać z pomocy prawnika. Szczegółowe informacje na temat kancelarii adwokackiej prowadzącej takie sprawy dostępne są na stronie https://konsorcjumadwokatow.com/kancelaria-adwokacka-bydgoszcz/. Warto pamiętać, że osoba, która otrzymała spadek, zobowiązana jest do zapłaty podatku.