Polecamy

Klimatyzacja – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to system wykorzystujący czynniki chłodnicze do chłodzenia lub osuszania powietrza. Jest on wykorzystywany w wielu zastosowaniach przemysłowych, a także w obiektach mieszkalnych, handlowych i motoryzacyjnych.

Systemy klimatyzacji mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. System scentralizowany posiada jedną sprężarkę i jeden skraplacz dla wielu central wentylacyjnych w danym pomieszczeniu lub budynku. System zdecentralizowany ma wiele sprężarek i wiele skraplaczy dla każdej centrali.

Różnice między systemem scentralizowanym i zdecentralizowanym

Systemy scentralizowane są bardziej wydajne niż systemy zdecentralizowane, ponieważ mają tylko jeden zestaw rur, zaworów i elementów sterujących, którymi należy zarządzać. Systemy zdecentralizowane są tańsze w instalacji, ale wymagają więcej konserwacji, ponieważ mają więcej części, które mogą wymagać naprawy w dowolnym momencie.

Co wykorzystuję klimatyzator do chłodzenia powietrza?

Klimatyzatory wykorzystują czynniki chłodnicze lub osuszacze do usuwania ciepła z zamkniętej przestrzeni za pomocą cyklu chłodzenia napędzanego przez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. Gorący gaz opuszczający wężownicę parownika jest odprowadzany na zewnątrz przez zamontowaną na ścianie zewnętrznej rurę zwaną kanałem wydechowym, która odprowadza zarówno energię cieplną (ciepło jawne), jak i wilgoć (ciepło utajone). Ten suchy strumień gorącego gazu miesza się następnie ze świeżym powietrzem zasysanym do pomieszczenia przez rejestry nawiewne umieszczone w pobliżu drzwi lub okien.

Przeprowadzanie rutynowych konserwacji

Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić rutynową konserwację klimatyzatora. Obejmuje to czyszczenie cewek i filtrów, sprawdzenie szczelności systemu i upewnienie się, że w skraplaczu nie rośnie pleśń. Takie usługi świadczą specjaliści z branży zajmującej się klimatyzacją, których zatrudnić można chociażby na stronie http://rbklima.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Plastikowe zbiorniki na szambo – jakie mają zalety?
Plastikowe zbiorniki na szambo – jakie mają zalety?
Szambo to sieć rur i komór, które oczyszczają ścieki z toalet, zlewów, zmywarek i pralek. Plastikowe zbiorniki na szambo są […]
Najciekawsze akcesoria dla kota
W opiece nad kotami niezbędne jest nie tylko regularne podawanie im wartościowego pożywienia, ale również zagwarantowanie optymalnego komfortu. W tym […]
Dekoracja balkonu – jak osiągnąć duży efekt małym kosztem?
Dekoracja balkonu – jak osiągnąć duży efekt małym kosztem?
Wiele osób posiadających balkon w mieszkaniu nie zdaje sobie sprawy z tego, jak tanio można go pięknie urządzić i w […]
Ostatnie wpisy