Technika i motoryzacja

Klimatyzacja – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Opublikowano: 18 stycznia 2023 o 12:00   /   przez   /   komentarze (0)

Klimatyzacja to system wykorzystujący czynniki chłodnicze do chłodzenia lub osuszania powietrza. Jest on wykorzystywany w wielu zastosowaniach przemysłowych, a także w obiektach mieszkalnych, handlowych i motoryzacyjnych.

Systemy klimatyzacji mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. System scentralizowany posiada jedną sprężarkę i jeden skraplacz dla wielu central wentylacyjnych w danym pomieszczeniu lub budynku. System zdecentralizowany ma wiele sprężarek i wiele skraplaczy dla każdej centrali.

Różnice między systemem scentralizowanym i zdecentralizowanym

Systemy scentralizowane są bardziej wydajne niż systemy zdecentralizowane, ponieważ mają tylko jeden zestaw rur, zaworów i elementów sterujących, którymi należy zarządzać. Systemy zdecentralizowane są tańsze w instalacji, ale wymagają więcej konserwacji, ponieważ mają więcej części, które mogą wymagać naprawy w dowolnym momencie.

Co wykorzystuję klimatyzator do chłodzenia powietrza?

Klimatyzatory wykorzystują czynniki chłodnicze lub osuszacze do usuwania ciepła z zamkniętej przestrzeni za pomocą cyklu chłodzenia napędzanego przez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. Gorący gaz opuszczający wężownicę parownika jest odprowadzany na zewnątrz przez zamontowaną na ścianie zewnętrznej rurę zwaną kanałem wydechowym, która odprowadza zarówno energię cieplną (ciepło jawne), jak i wilgoć (ciepło utajone). Ten suchy strumień gorącego gazu miesza się następnie ze świeżym powietrzem zasysanym do pomieszczenia przez rejestry nawiewne umieszczone w pobliżu drzwi lub okien.

Przeprowadzanie rutynowych konserwacji

Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić rutynową konserwację klimatyzatora. Obejmuje to czyszczenie cewek i filtrów, sprawdzenie szczelności systemu i upewnienie się, że w skraplaczu nie rośnie pleśń. Takie usługi świadczą specjaliści z branży zajmującej się klimatyzacją, których zatrudnić można chociażby na stronie http://rbklima.pl/.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

dziesięć − dziewięć =