Polecamy

Klimatyzacja – czym jest i jakie ma zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzacja to system wykorzystujący czynniki chłodnicze do chłodzenia lub osuszania powietrza. Jest on wykorzystywany w wielu zastosowaniach przemysłowych, a także w obiektach mieszkalnych, handlowych i motoryzacyjnych.

Systemy klimatyzacji mogą być scentralizowane lub zdecentralizowane. System scentralizowany posiada jedną sprężarkę i jeden skraplacz dla wielu central wentylacyjnych w danym pomieszczeniu lub budynku. System zdecentralizowany ma wiele sprężarek i wiele skraplaczy dla każdej centrali.

Różnice między systemem scentralizowanym i zdecentralizowanym

Systemy scentralizowane są bardziej wydajne niż systemy zdecentralizowane, ponieważ mają tylko jeden zestaw rur, zaworów i elementów sterujących, którymi należy zarządzać. Systemy zdecentralizowane są tańsze w instalacji, ale wymagają więcej konserwacji, ponieważ mają więcej części, które mogą wymagać naprawy w dowolnym momencie.

Co wykorzystuję klimatyzator do chłodzenia powietrza?

Klimatyzatory wykorzystują czynniki chłodnicze lub osuszacze do usuwania ciepła z zamkniętej przestrzeni za pomocą cyklu chłodzenia napędzanego przez wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. Gorący gaz opuszczający wężownicę parownika jest odprowadzany na zewnątrz przez zamontowaną na ścianie zewnętrznej rurę zwaną kanałem wydechowym, która odprowadza zarówno energię cieplną (ciepło jawne), jak i wilgoć (ciepło utajone). Ten suchy strumień gorącego gazu miesza się następnie ze świeżym powietrzem zasysanym do pomieszczenia przez rejestry nawiewne umieszczone w pobliżu drzwi lub okien.

Przeprowadzanie rutynowych konserwacji

Przynajmniej raz w roku należy przeprowadzić rutynową konserwację klimatyzatora. Obejmuje to czyszczenie cewek i filtrów, sprawdzenie szczelności systemu i upewnienie się, że w skraplaczu nie rośnie pleśń. Takie usługi świadczą specjaliści z branży zajmującej się klimatyzacją, których zatrudnić można chociażby na stronie http://rbklima.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z jakich niezbędnych akcesoriów składa się ekspres do kawy?
Z jakich niezbędnych akcesoriów składa się ekspres do kawy?
Ekspres do kawy to nie tylko urządzenie do parzenia kawy. To cały system, w skład którego wchodzą ziarna kawy i […]
Meble, które powinny znaleźć się w każdym salonie
Meble, które powinny znaleźć się w każdym salonie
W salonie jest wiele różnych mebli, które można wybrać. Jest tak wiele stylów i projektów, które można wybrać. Jednak są […]
Meble do minimalistycznego salonu
Meble do minimalistycznego salonu
Miłośnicy niebanalnych aranżacji mogą obecnie wybierać spośród różnych projektów aranżacyjnych, które są przyjemne dla oka i jednocześnie zapewniają wysoki komfort. […]
Ostatnie wpisy