Określenie „farby spożywcze” kojarzy się wielu osobom jedynie z jadalnymi barwnikami używanymi głównie w cukiernictwie do zdobienia ciast i ciasteczek. W rzeczywistości takim terminem określa się też farby, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle spożywczym. Na stronie https://farbyrafil.pl/farby-spozywcze-c-29.html zobaczyć można przykłady takich produktów epoksydowych. Do czego dokładnie służą?
Dwuskładnikowe powłoki epoksydowe takie jak Famoksyd III używane są przede wszystkim do malowania zbiorników narażonych na kontakt z żywnością lub wodą pitną. Dlatego też znajdują zastosowanie w przetwórstwie i przemyśle spożywczym, a także w budownictwie hydrotechnicznym i w wodociągach. Szczególnie dobrze sprawdzają się w miejscach składowania win, brzeczki piwnej i gotowego piwa, soków owocowych i warzywnych kiszonek.
Na pomalowanych nimi powierzchniach tworzą grubą powłokę zabezpieczającą przed korozją wywołaną wilgocią, a często też kwaśnym środowiskiem. Do tego wytrzymałą na działanie czynników mechanicznych, ścieranie oraz temperatury dochodzące nawet do 150 stopni Celsjusza. Mogą być używane także w chłodniach, w których temperatura spada do -40 stopni oraz wykazują odporność na działanie chloru i innych substancji wykorzystywanych przy uzdatnianiu wody pitnej. Znajdują zastosowanie zarówno w zbiornikach metalowych, jak i w betonowych silosach. Posiadają też wszelkie niezbędne zaświadczenia potrzebne produktom mającym kontakt z żywnością oraz atesty Państwowego Zakładu Higieny.