Technika i motoryzacja

Co sprawia, że samolot lata?

Opublikowano: 7 sierpnia 2017 o 11:57   /   przez   /   komentarze (1)

Człowiek dotarł w przestworza. Możemy swobodnie poruszać się między kolejnymi miejscowościami czy też nawet kontynentami, jednak w większości nawet nie zdajemy sobie sprawy – jak działa samolot? Spróbujmy zrozumieć ten problem i w prosty sposób wytłumaczyć istotę latania.

Dlaczego samolot unosi się w powietrzu?

Najkrótsza i najbardziej precyzyjna odpowiedź mówi o sile nośnej, która jest większa od siły grawitacji. Takie wytłumaczenie zapewne zadowoli mniej wymagających, jednak bardziej dociekliwi będą wymagali większych konkretów. Kluczowy w wypadku lotu samolotu jest jego profil skrzydła. Nie jest on, jak mogłoby się zdawać – płaski z obu stron. Chociaż dolny owszem, górny profil jest wygięty. Sprawia to, że strumień powietrza ma do pokonania dłuższą drogę od górnej strony, powietrze jest tam bardziej przerzedzone. To z kolei prowadzi do tego, że nad skrzydłem ciśnienie powietrza staje się niższe.

Różnica ciśnień (niższe u góry oraz wyższe na dole) sprawia, że powstała siła jest skierowana do góry. To ona właśnie unosi samolot. Dzięki temu również, samolot nie lewituje w powietrzu a wraz ze wzrostem prędkości, rośnie również siła unosząca skrzydło.

Istnieje jeszcze wiele sił oraz czynników wpływających na unos samolotu. Kluczowy jest sam proces startu, jednak w wypadku poznania ,,mechanizmu” działania wystarcza w zupełności powyższy opis. Dodać możemy do niego kąt nachylenia profilu do podłoża. Fakt iż nie jest on równoległy sprawia, że działa również trzecia zasada dynamiki Newtona – poruszające się skrzydło spycha powietrze w dół a ono z kolei odpycha skrzydło do góry.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

3 × 5 =

  • 12 grudnia 2017 o 13:27 Angela

    bardzo interesujący temat, ciekawi niejedną osobę na pewno 🙂 !

    Odpowiedz