Technika i motoryzacja

Malowanie tradycyjne kontra proszkowe. Wady i zalety

Opublikowano: 7 sierpnia 2017 o 12:00   /   przez   /   komentarze (1)

Malowanie proszkowe nadal nie jest przez część osób uważane za dobry sposób malowania. Częściej wybierane jest tradycyjne malowanie na mokro, ale czy faktycznie jest lepsze? Warto zapoznać się z wadami oraz zaletami obu metod i wybrać tę, która jest najlepsza.

Koszty malowania

Jednym z pierwszych aspektów, na które zwraca się uwagę jest cena danego sposobu malowania. Patrząc na koszt każdej z metod trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę jednostkową za farbę, ale również akcesoria (pędzle, wałki) a także to, z jaką wydajnością zużywa się farba. Malowanie proszkowe wymaga kupna nieco droższej farby, jednak ta cena zrekompensowana jest jest efektywnością, ponieważ ta farba, która rozpryśnie się gdzieś obok, może zostać w 100% odzyskana i użyta ponownie. Takiej opcji nie ma podczas malowanie tradycyjnego. Poza tym narzędzia do malowania na mokro zużywają się, natomiast do proszkowego nie. Wszystko to podliczone razem sprawia, że koszty obu metod są podobne.

Trwałość malowania

Wybierając metodę oraz rodzaj farby zawsze trzeba sięgnąć po jak najlepszą jakość, która zapewni dobry efekt i trwałość. W tym wypadku malowanie proszkowe bardzo mocno przewyższa tradycyjny sposób malowania na mokro. Dzieje się tak, dlatego że proszkowe malowanie zapewnia idealne przyleganie farby do powierzchni, czego nie ma przy malowaniu na mokro.

Możliwości

Malując tradycyjnie można pomalować niemal każdy materiał, ponieważ jest wiele różnych rodzajów farb. W tym aspekcie malowanie proszkowe jest gorsze, gdyż o wiele mniej materiałów można pokryć za pomocą malowania proszkowego.

Komentarze (1)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

cztery − 2 =

  • 12 grudnia 2017 o 13:26 Kajetan

    pomocny artykuł dzięki!

    Odpowiedz