Lifestyle

Sposoby ogrzewania kościołów – jaki wybrać?

Opublikowano: 7 sierpnia 2018 o 10:45   /   przez   /   komentarze (0)

Dobór optymalnego systemu ogrzewania w kościołach zależy od wielu czynników. Z jednej strony osoby znajdujące się w świątyni powinny mieć zapewniony komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Z drugiej strony należy pamiętać, aby ogrzewanie nie wpłynęło niekorzystnie na elementy często zabytkowe. Dodatkowo nie można zapominać o ekonomiczności danego systemu.

Najczęstsze systemy ogrzewania instalowane w kościołach.
Ogrzewanie nadmuchowe – ogrzewanie niskotemperaturowe pozwalające kontrolować mikroklimat wnętrza; ekonomiczny w użytkowaniu; krótki czas nagrzewania; możliwa instalacja w budynkach już istniejących, jak i tych dopiero budowanych.

Ogrzewanie ławkowe – niskotemperaturowe ogrzewanie elektryczne; elementy grzejne montowane są pod ławkami lub nad klęcznikami; temperatura oczekiwana osiągana jest już kilka minut po włączeniu ogrzewania; możliwość ogrzewania zarówno całości kościoła, jak i wydzielonych stref. Ogrzewanie ławkowe może być również w postaci promienników niskotemperaturowych, np. w prezbiterium, konfesjonale itp.

Ogrzewanie promiennikowe – promieniowanie podczerwone absorbowane jest przez przegrody, które emitują ciepło na zewnątrz; ogrzewanie promiennikowe może być gazowe lub elektryczne.

Nagrzewnice powietrza – występują w wersji stacjonarnej – do montażu na ścianie lub na suficie; w krótkim czasie podnoszą temperaturę ogrzewanego pomieszczenia; niektóre modele są głośne, dlatego należy zwrócić na to uwagę decydując się na taki właśnie rodzaj ogrzewania.

Ogrzewanie strefowe – promienniki wysokotemperaturowe, które zawieszone są zazwyczaj na kolumnach, mogą być również wkomponowane w żyrandole; ogrzewanie jest tak skonstruowane, aby ogrzewało wiernych, a nie powietrze w kościele.

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Komentarz
Podpis Adres e-mail Strona WWW

19 − 8 =