Polecamy

Sposoby ogrzewania kościołów – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór optymalnego systemu ogrzewania w kościołach zależy od wielu czynników. Z jednej strony osoby znajdujące się w świątyni powinny mieć zapewniony komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Z drugiej strony należy pamiętać, aby ogrzewanie nie wpłynęło niekorzystnie na elementy często zabytkowe. Dodatkowo nie można zapominać o ekonomiczności danego systemu.

Najczęstsze systemy ogrzewania instalowane w kościołach.
Ogrzewanie nadmuchowe – ogrzewanie niskotemperaturowe pozwalające kontrolować mikroklimat wnętrza; ekonomiczny w użytkowaniu; krótki czas nagrzewania; możliwa instalacja w budynkach już istniejących, jak i tych dopiero budowanych.

Ogrzewanie ławkowe – niskotemperaturowe ogrzewanie elektryczne; elementy grzejne montowane są pod ławkami lub nad klęcznikami; temperatura oczekiwana osiągana jest już kilka minut po włączeniu ogrzewania; możliwość ogrzewania zarówno całości kościoła, jak i wydzielonych stref. Ogrzewanie ławkowe może być również w postaci promienników niskotemperaturowych, np. w prezbiterium, konfesjonale itp.

Ogrzewanie promiennikowe – promieniowanie podczerwone absorbowane jest przez przegrody, które emitują ciepło na zewnątrz; ogrzewanie promiennikowe może być gazowe lub elektryczne.

Nagrzewnice powietrza – występują w wersji stacjonarnej – do montażu na ścianie lub na suficie; w krótkim czasie podnoszą temperaturę ogrzewanego pomieszczenia; niektóre modele są głośne, dlatego należy zwrócić na to uwagę decydując się na taki właśnie rodzaj ogrzewania.

Ogrzewanie strefowe – promienniki wysokotemperaturowe, które zawieszone są zazwyczaj na kolumnach, mogą być również wkomponowane w żyrandole; ogrzewanie jest tak skonstruowane, aby ogrzewało wiernych, a nie powietrze w kościele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie cechy powinny spełniać rowery przeznaczone na górskie trasy i szlaki?
Jakie cechy powinny spełniać rowery przeznaczone na górskie trasy i szlaki?
Rower to środek transportu idealny do miasta, ponieważ pozwala omijać korki, a tym samym przemieszczać się naprawdę sprawnie. Korzystać może […]
W jakich pomieszczeniach w domu warto postawić na podłogę z płytek?
Wykańczanie nieruchomości to zadanie czasochłonne i wymagające podejmowania wielu decyzji. Jedną z ważniejszych jest zdecydowanie jak będą wyglądać podłogi, które […]
Kiedy warto iść do tłumacza?
Kiedy warto iść do tłumacza?
W świecie postępującej globalizacji znajomość języków staje się niezbędna. Podróże czy biznesowe kontakty z partnerami z drugiego końca świata są […]
Ostatnie wpisy