Polecamy

Sposoby ogrzewania kościołów – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dobór optymalnego systemu ogrzewania w kościołach zależy od wielu czynników. Z jednej strony osoby znajdujące się w świątyni powinny mieć zapewniony komfort cieplny na odpowiednim poziomie. Z drugiej strony należy pamiętać, aby ogrzewanie nie wpłynęło niekorzystnie na elementy często zabytkowe. Dodatkowo nie można zapominać o ekonomiczności danego systemu.

Najczęstsze systemy ogrzewania instalowane w kościołach.
Ogrzewanie nadmuchowe – ogrzewanie niskotemperaturowe pozwalające kontrolować mikroklimat wnętrza; ekonomiczny w użytkowaniu; krótki czas nagrzewania; możliwa instalacja w budynkach już istniejących, jak i tych dopiero budowanych.

Ogrzewanie ławkowe – niskotemperaturowe ogrzewanie elektryczne; elementy grzejne montowane są pod ławkami lub nad klęcznikami; temperatura oczekiwana osiągana jest już kilka minut po włączeniu ogrzewania; możliwość ogrzewania zarówno całości kościoła, jak i wydzielonych stref. Ogrzewanie ławkowe może być również w postaci promienników niskotemperaturowych, np. w prezbiterium, konfesjonale itp.

Ogrzewanie promiennikowe – promieniowanie podczerwone absorbowane jest przez przegrody, które emitują ciepło na zewnątrz; ogrzewanie promiennikowe może być gazowe lub elektryczne.

Nagrzewnice powietrza – występują w wersji stacjonarnej – do montażu na ścianie lub na suficie; w krótkim czasie podnoszą temperaturę ogrzewanego pomieszczenia; niektóre modele są głośne, dlatego należy zwrócić na to uwagę decydując się na taki właśnie rodzaj ogrzewania.

Ogrzewanie strefowe – promienniki wysokotemperaturowe, które zawieszone są zazwyczaj na kolumnach, mogą być również wkomponowane w żyrandole; ogrzewanie jest tak skonstruowane, aby ogrzewało wiernych, a nie powietrze w kościele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czapki dla kobiet – jakie kolory i modele są modne?
Czapki dla kobiet – jakie kolory i modele są modne?
Czapka tak samo jak każdy inny element garderoby, powinna być stylowa i gustowna. Warto wybrać zatem taką, która przede wszystkim […]
Jakie kosmetyki fryzjerskie warto wybrać?
Jakie kosmetyki fryzjerskie warto wybrać?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele linii kosmetyków fryzjerskich, które służą do codziennej pielęgnacji włosów. W przeciwieństwie do większości drogeryjnych […]
Na jaką formę odprowadzania ścieków warto się zdecydować?
Na jaką formę odprowadzania ścieków warto się zdecydować?
Jedną z możliwości odprowadzania nieczystości jest budowa bezodpływowego zbiornika zwanego powszechnie szambem. Ścieki za pomocą rur kanalizacyjnych spływają bezpośrednio do […]
Ostatnie wpisy