Wypadki zdarzają się każdemu. Wiele osób, przewidując rozmaite niekorzystne zdarzenia, które mogą mieć miejsce w ich życiu, korzysta z usług ubezpieczeniowych. Jak jednak wygląda w praktyce procedura wypłaty odszkodowań?
Odszkodowanie jest świadczeniem wypłacanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe w sytuacji, gdy dojdzie do określonego zdarzenia. Zdarzeniem takim najczęściej jest wypadek losowy – pożar, stłuczka samochodowa lub wypadek w pracy. Szkoda, za którą wypłacane jest odszkodowanie, może mieć charakter szkody rzeczowej (utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia) lub osobowej (np. uszczerbek na zdrowiu). Osoby, którym przysługuje odszkodowanie z tytułu wypadku, są precyzyjnie określone w umowie ubezpieczenia.
W wielu sytuacjach zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe, które niezwykle wręcz chętnie przyjmowały nasze składki, nie kwapią się z wypłatą należności. Bywa również tak, że ktoś pada ofiarą wypadku z winy innych i z tego tytułu może otrzymać odszkodowania, ale nie wie jednak jak to zrobić. Inny przykład – szkoda została poniesiona podczas podróży lub pobytu za granicą i odzyskanie należności wymaga specjalistycznej wiedzy. Pomocą służą wówczas kancelarie negocjujące lub dochodzące odszkodowań od ubezpieczycieli. Daje się przy tym zauważyć pewna regionalizacja. Jeżeli idzie o dochodzenie odszkodowań komunikacyjnych Szczecin jest przykładowo postrzegany jako jedno z najlepszych miejsc do otrzymania środków tego typu z Niemiec – tamtejsi eksperci mają dużą wiedzę fachową na ten temat. Warto więc czasem skorzystać z pomocy fachowców.