Polecamy

Niezbędne wyposażenie wózka widłowego

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wózki widłowe bez cienia wątpliwości są jednym z elementów wyposażenia, z których to korzystają aktualnie praktycznie wszystkie firmy. Znajdują one zastosowanie nie tylko w magazynach czy ogromnych halach, ale również także podczas wszelkiej maści prac budowlanych. Na co jednak warto zwrócić uwagę podczas zakupu wózka oraz jakie niezbędne wyposażenie powinna się w nim znaleźć?

Rodzaj napędu

Pierwszym, a zarazem jednym z podstawowych kryteriów podczas zakupu wózka widłowego jest rodzaj napędu. Tutaj do wyboru mamy jednostki o napędzie spalinowym oraz gazowym. Oba z nich mają zarówno swoje zalety, jak i wady, a sam wybór powinien zostać uzależniony od charakteru pracy.

W przypadku napędów spalinowych sprawdzą się one przede wszystkim na placach budowy oraz wszędzie tam gdzie może dochodzić do większych obciążeń sprzętu. Silniki te są znacznie odporniejsze na przeciążenia, zapewniając przy tym znacznie większą moc niż modele gazowe. W sytuacji gdy konieczny będzie sprzęt do przewożenia ciężkich ładunków, a same warunki będą mało sprzyjające- warto wówczas zakupić model wózka z silnikiem diesla.

Wózki wykorzystujące butle gazowe sprawdzają się z kolei zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i na otwartych terenach. Nie są one jednak tak odporne jak modele dieslowe. Ich ogromną zaletą jest ekonomika pracy. Tutaj wykorzystuje się również przełącznik gazu, który pozwala w łatwy sposób przełączać się między rodzajem zasilania sprzętu.

Ostatnią już grupą wózków są jednostki z napędem elektrycznym, których największą zaletą jest brak emisji spalin. Można się więc domyśleć, że wykorzystuje je się przeważnie w magazynach z żywnością. Pozwalają one w łatwy sposób manewrować pomiędzy małymi przestrzeniami, a ich zwinność stoi na bardzo wysokim poziomie.

Podstawowe wyposażenie wózka

Nieco więcej uwagi należy poświęcić również wyposażeniu wózka widłowego. Jednym z absolutnie podstawowych elementów jest fotel operatora, który powinien być przede wszystkim ergonomiczny, co pozwoli wykonywać w sposób komfortowy wykonywać codzienne zadania. Ponadto warto wziąć pod uwagę także teren, po którym będzie poruszać się operator.

W przypadku pracy na zewnątrz warto zakupić model o zamkniętej konstrukcji co pozwoli odpowiednio zabezpieczyć się przed deszczem czy śniegiem co jest szczególnie istotne w porze jesienno- zimowej. Jeśli zaś miejscem pracy jest jedynie magazyn wówczas wózek może mieć otwartą konstrukcję.

Tutaj warto wspomnieć również o wycieraczkach, który stanowią nieodłączny element każdego wózka. Dbałość o komfort pracy i czystość szyb jest niezwykle ważna, co pozwala zachować precyzję i jednocześnie zmniejszając ryzyko wypadku.

Podsumowanie

Reasumując, wózki widłowe są powszechnie stosowane w praktycznie każdym magazynie, ale również w wielu innych zakładach pracy. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj napędu, który musi być dostosowany do charakteru pracy. Ponadto należy pamiętać o takich podstawach wyposażenia jak ergonomiczny fotel czy sprawne wycieraczki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie?
Czy opony całoroczne to dobre rozwiązanie?
Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro kiedyś jeździło się cały rok na jednym komplecie opon, to powinno się tak czynić […]
Sauna i tężnia w domu – czy warto?
Obecnie ludzie dbają o zdrowie znacznie lepiej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wielu z nich decyduje się nawet na wybudowanie […]
Z napędami do bram zyskamy pełnię komfortu płynącego z automatyki
Z napędami do bram zyskamy pełnię komfortu płynącego z automatyki
Dzięki napędom do bram zyskamy pełen komfort automatyki. Bramy otwierają się i zamykają automatycznie, kiedy chcemy. Jest to bezpieczne i […]
Ostatnie wpisy