Kuchnia w w wielu domach pełni nie tylko funkcję pomieszczenia roboczego (przygotowywanie i gotowanie posiłków), ale jest też przedłużeniem salonu czy jadalni, tworząc z nimi tzw. open space. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest zwłaszcza wolnostojąca wyspa kuchenna posiadająca mnóstwo zalet, obok których nie sposób przejść obojętnie. Oczywiście sprawdzi się ona przede wszystkim w dużych wnętrzach, ponieważ zajmuje sporo miejsca. Meble do niej można znaleźć na https://meblekuchenne.pl/. O jej montażu należy pomyśleć już na etapie sporządzania projektu mieszkania.
Zdecydowanie największą zaletą wyspy kuchennej jest niebanalne zagospodarowanie przestrzeni, a także ładny dla oka efekt wizualny. Tak zaprojektowana kuchnia sprawia ponadto wrażenie niesamowicie spójnej i doskonale zorganizowanej. Jeśli jest otwarta, stanowi świetne miejsce do integrowania się członków rodziny w trakcie przygotowywania i spożywania wspólnych posiłków.
Z kolei w sytuacji, gdy ma charakter zamknięty, wyspę można z powodzeniem urządzić w optymalny sposób, łącząc ją m.in. ze zlewem, piekarnikiem czy płytą indukcyjną. Dzięki temu niejako uwalniamy pozostałą powierzchnię i możemy pomyśleć o dodatkowych meblach kuchennych narożnych lub sprzętach AGD.
Dodatkową korzyścią z posiadania wyspy jest możliwość wydzielenia blatu roboczego, co sprawia, że znacznie wzrasta komfort przebywania w całym wnętrzu. Omawiane rozwiązanie nie sprawdzi się jedynie w bardzo małych mieszkaniach (poniżej 25m2), gdzie dodatkowa zabudowa może stać się istnym złodziejem przestrzeni. Nie zapominajmy również o tym, że przygotowywanie posiłków na wyspie wiąże się z łatwym przenoszeniem zapachów do pozostałych pomieszczeń, co nie każdemu może odpowiadać.